Wskazówki i porady

Jak zresetować kontrolkę poduszki powietrznej? (5 kroków) Z użyciem lub bez użycia skanera

Michał Kula
cze 4 2022

Czy na desce rozdzielczej zapaliła się kontrolka poduszki powietrznej i chcesz wiedzieć, jak ją zresetować?

Kontrolki silnika i poduszki powietrznej to jedne z tych kontrolek na desce rozdzielczej, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli się zapalą, a zwłaszcza na kontrolkę poduszki powietrznej ze względu na jej znaczenie dla bezpieczeństwa.

Poduszki powietrzne są zaprojektowane w taki sposób, aby napełniały się w razie kolizji, a gdy lampka jest zapalona, nie będzie to możliwe.

Zawartość show Jak działają poduszki powietrzne? Jak zresetować kontrolkę poduszki powietrznej za pomocą skanera? Krok 1: Sprawdź przełącznik poduszki powietrznej pasażera. Krok 2: Odczytać kody usterek za pomocą skanera OBD2 Krok 3: Naprawić usterkę Krok 4: Wyczyść kody usterek Krok 5: Ponowne uruchomienie samochodu i jazda próbna. Jak zresetować kontrolkę poduszki powietrznej bez skanera

Jak działają poduszki powietrzne?

Zanim dowiemy się, jak zresetować kontrolkępoduszki powietrznej, warto wiedzieć, jak działa cała ta funkcja.

Poduszkipowietrzne ratują życie, gdy podczas jazdy z nadmierną prędkością uderzysz czołowo w inny samochód lub w nieruchomy obiekt. Jeśli nie masz poduszki powietrznej, możesz uderzyć głową w kierownicę lub deskę rozdzielczą. Gdy uderzysz w coś z dużą prędkością, samochód wyhamuje, a to spowoduje aktywację akcelerometru, który wyzwoli obwód poduszki powietrznej.

W obwodzie poduszki powietrznej znajduje się element grzejny, który jest aktywowany przez prąd elektryczny. Ten element grzejny powoduje eksplozję wewnątrz poduszki powietrznej, w wyniku której szybko wytwarza się nieszkodliwy gaz. Większość poduszek powietrznych wykorzystuje azydek sodu jako element wybuchowy, a wytwarzanym gazem może być argon lub azot. Gaz ten zalewa poduszkę powietrzną i powoduje jej rozprężenie, chroniąc kierowcę przed obrażeniami poprzez zajęcie kierownicy i boku. Poduszka powietrzna działa jak poduszka.

Jak zresetować kontrolkę poduszki powietrznej za pomocą skanera

Skoro wiemy już, jak działają poduszki powietrzne, czas dowiedzieć się, jak zresetować kontrolkę poduszki powietrznej.
Wszelkie prace związane z systemem poduszek powietrznych powinny być wykonywane przez profesjonalistów, jeśli nie jesteś w 100% pewny tego, co robisz! Wykonaj poniższe kroki, aby zresetować kontrolkę poduszki powietrznej:

Łączny czas: 1 godzina

Krok 1: Sprawdź przełącznik poduszki powietrznej pasażera

Niektóre samochody mają "przycisk włączania/wyłączania poduszki powietrznej fotela pasażera". Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś sprawdzić, gdy chcesz usunąć kontrolkę poduszki powietrznej. Być może ktoś przed Tobą przez pomyłkę ustawił go w pozycji Off, co w większości samochodów powoduje, że kontrolka poduszki powietrznej pozostaje włączona.
Przycisk ten znajduje się zwykle na desce rozdzielczej po stronie pasażera, a można go zobaczyć po otwarciu drzwi pasażera lub schowka.

Krok 2: Odczytanie kodów usterek za pomocą skanera OBD2

Praca z systemem poduszek powietrznych ma kluczowe znaczenie, dlatego zawsze należy odczytać kody usterek za pomocą skanera OBD2, aby zorientować się, od czego zacząć rozwiązywanie problemów. Nigdy nie należy kasować kodów usterek przed usunięciem problemu spowodowanego zapaleniem się poduszki powietrznej. Należy odczytać kody i uzyskać informacje o tym, co może być przyczyną problemu, a następnie kontynuować diagnostykę.

Krok 3: Napraw usterkę

Nigdy nie należy resetować kontrolki poduszki powietrznej bez naprawy problemu. W razie wypadku może to spowodować uruchomienie poduszek powietrznych lub ich niedziałanie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zleć wymianę części poduszki powietrznej specjaliście. Pamiętaj, aby podczas pracy z poduszkami powietrznymi zawsze odłączać akumulator. Lampka poduszki powietrznej często gaśnie sama po naprawieniu problemu, ale nie we wszystkich modelach samochodów.

Krok 4: Wyczyść kody błędów

Po zainstalowaniu nowych części i upewnieniu się w 100%, że zostały one zainstalowane prawidłowo, nadszedł czas na zresetowanie kontrolki silnika. Aby to zrobić, trzeba użyć skanera OBD2, a w inny sposób nie jest to możliwe. Zresetuj kontrolkę poduszki powietrznej i upewnij się, że zniknęła z deski rozdzielczej. Jeśli nadal tam jest - ponownie odczytaj kody i sprawdź, czy nie ma żadnych kodów usterek.

Krok 5: Ponowne uruchomienie samochodu i jazda próbna.

Jeśli wydaje się, że kontrolka poduszki powietrznej zniknęła z deski rozdzielczej, uruchom ponownie zapłon i wybierz się na jazdę próbną. Jeśli lampka poduszki powietrznej zgaśnie po jeździe próbnej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem został rozwiązany. Jeśli problem powróci, ponownie odczytaj kody i kontynuuj procedurę.

Jak zresetować kontrolkę poduszki powietrznej bez skanera

W większości modeli samochodów niemożliwe jest zresetowanie kontrolki poduszki powietrznej bez skanera. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, ponieważ zawsze należy naprawić usterkę, która wystąpiła po zapaleniu się poduszki powietrznej. Na szczęście w wielu modelach samochodów lampka poduszki powietrznej gaśnie samoczynnie po usunięciu usterki.

W niektórych starszych samochodach można jednak zresetować kontrolkę poduszki powietrznej bez skanera, odłączając zaciski akumulatora samochodowego.

Sprawdź, czy w instalacji elektrycznej pod fotelem kierowcy lub pasażera nie ma luźnych przewodów lub korozji we wtyczce. Spryskaj wtyczki środkiem do czyszczenia elektroniki i uruchom ponownie samochód.

Jeśli nie można tam znaleźć żadnych problemów, należy zaopatrzyć się w skaner OBD2 lub zlecić warsztatowi odczytanie kodów; w przeciwnym razie problem będzie można odgadnąć w ciemno.

Udostępnij