Wskazówki i porady

Jak wykonać hydrofobizację szyby?

Michał Kula
lut 18 2017

Powłoka hydrofobowa

Z tego wpisu możecie dowiedzieć się jak powinna być wykonywana hydrofobizacja szyby i co ma największe znaczenie. W ostatnich latach na rynku pojawia się wiele technicznych nowinek i pośród nich będzie między innymi hydrofobizacja szyby. Można praktycznie każdą szybę objąć tym właśnie procesem. Najczęściej robi się to na szybach w samochodzie, szybie czołowej, gdzie będziemy mieli najlepsze efekty.

Coraz częściej fabrycznie samochody dostają już taką właśnie powłokę. Jeśli ktoś chce wykorzystywać zalety jakie daje hydrofobizacja to na etapie kupna produktu powinien zastanowić się po co będzie sięgał. Warto zwracać uwagę na to jaka firma realizowała dany produkt, czy jest on polecany przez firmy zajmujące się produkcją szyb samochodowych.

Dobrej jakościowo produkty kosztować będą kilkadziesiąt złotych, ale warto będzie na niego postawić. Jeśli wybieramy dobrą jakościowo połówkę można liczyć na to, że produkt będzie funkcjonował doskonale przez kolejne 20 tysięcy km. Jeśli wybierzemy produkt, który jest słaby jakościowo może się okazać, że po jednym sezonie będzie trzeba do zeskrobać z szyby.

Odtłuszczenie szyby

Do położenia takiej właśnie powłoki będzie trzeba przede wszystkim się dobrze przygotować. Między innymi taką istotną sprawą będzie między innymi przygotowanie do tego szyby, a więc jej odpowiednie odtłuszczenie. Gdy szyba będzie bardzo dokładnie umyta będzie można zacząć nakładać właśnie powłokę. Usunięcie zabrudzeń i tłuszczy jest bardzo ważne. W zależności od tego jaką mamy powłokę do nałożenia czasami możliwe, że będzie trzeba również zająć się czyszczeniem szyby z użyciem specjalnej ściereczki.

Działanie hydrofobizacji szyby

Można zrobić to za pomocą szmatki, jeśli ciecz znajduje się w butelce, ale zawsze będzie warto również decydować się na używanie gumowych ochronnych rękawiczek. Jeden z renomowanych producentów oferuje specjalne ampułki z aplikatorem i dzięki temu nie będzie trzeba się martwić o przygotowanie powłoki, nakładanie będzie ułatwione.

Ostrożne aplikowanie

Musimy również uważać, by cieczą nie dotknąć lakieru czy uszczelek. Po nałożeniu takiej powłoki należy odczekać i ręcznikiem doprowadzić do polerowania takiej szyby w delikatny sposób. Wszystkie rzeczy trzeba będzie robić w umiarkowanej temperaturze i dodatkowo trzeba to zrobić w miejscu przewiewnym, ponieważ preparaty są mocno toksyczne.

Hydrofobizacja ma wiele zalet i dlatego warto się na nią zdecydować. w trakcie jazdy woda będzie uciekać z szyb i można sobie między innymi zagwarantować komfort jazdy i jednocześnie oszczędność przy zużyciu wycieraczek czy płynu do spryskiwaczy.

Udostępnij