Wskazówki i porady

10 porad odnośnie kupna samochodu na aukcji

Michał Kula
gru 3 2020

Samochody są wystawiane na aukcji z wielu powodów. Wiele z nich pochodzi z dilerów, ponieważ mają wysokie przebiegi, są za stare, są złej marki lub po prostu zbyt długo były na placu. Były samochody firmowe są zazwyczaj wystawiane na aukcjach, mają zazwyczaj duże przebiegi, ale plusem jest to, że są poparte pełną historią serwisową. Następnie są firmy finansowe, które sprzedają odzyskane pojazdy z naruszonych umów finansowych lub ubezpieczyciele, którzy sprzedają odzyskane skradzione pojazdy.

Po ich otrzymaniu dom aukcyjny dokona ich oceny. Pojazdy są zazwyczaj oceniane na poziomie od A do E. Samochód jest w bardzo dobrym stanie, a E wymagający pracy zwykle ulega uszkodzeniu w wyniku wypadku.

Chociaż być może jest to najbardziej ryzykowny sposób na zakup używanego samochodu, aukcje mogą oferować kupującym, zwłaszcza tym, którzy kupują samochód po raz pierwszy, najniższe ceny przy zakupie. Tak samo jak ewentualne ryzyko związane z licytacją na aukcji może wydawać się bardzo zniechęcające dla osób kupujących samochód po raz pierwszy. Oto kilka górnych wskazówek dotyczących zakupu pod młotkiem:

  1. Nie kupuj przy pierwszej wizycie - weź udział w kilku aukcjach, zanim zdecydujesz się na licytację, wchłonąć atmosferę i przyzwyczaić się do tempa.
  2. Odrób pracę domową - Zdecyduj, czego szukasz, zanim zdecydujesz się na licytację, upewnij się, że masz pojęcie o wartości samochodu, którego szukasz, aby nie licytować za dużo.
  3. Zasady i warunki - Wszystkie domy aukcyjne mają swoje własne zasady i warunki wyjaśniające, jak można kupić, jakie są opłaty, itp. Zapoznaj się z nimi wcześniej, aby nie dać się później złapać.
  4. Nie spiesz się - przyjedź wcześnie i poświęć trochę czasu na sprawdzenie interesujących Cię pojazdów.
  5. Zadawaj pytania - Pracownicy działu aukcji są do Twojej dyspozycji, nie obawiaj się zadawać pytań.
  6. Sprawdź samochód - Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie stanu samochodu, który zamierzasz sprzedać na aukcji, pojazdy są sprzedawane tak, jak widać, więc upewnij się, że widziałeś, jak się uruchamia i posłuchaj silnika, gdy jest wjeżdżany do pokoju.
  7. Budżet - Wyznacz limit i trzymaj się go, nie daj się ponieść. To zawsze dobry pomysł, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy na obsługę posprzedażną i wszelkie drobne naprawy, które mogą być potrzebne.
  8. Bądź elastyczny - Upewnij się, że masz do wyboru więcej niż jeden pojazd do wylicytowania. Jeśli przegapisz ten, który chcesz, nie wyrzucaj budżetu przez okno, po prostu czekaj na jedną z alternatyw.
  9. Opis licytatora - jest to prawnie wiążące, więc słuchaj uważnie. W regulaminie wyjaśniona zostanie cała terminologia.
  10. Licytuj wyraźnie - nie mrugaj i nie stukaj nosem, po prostu podnieś rękę.

Udostępnij