Wskazówki i porady

Nanopowłoki – branża zdrowotna, samochodowa, budowlana i inne. Prognozy do 2020 r.

Michał Kula
lut 19 2017

Ochrona lakieru

Według prognoz jakie dostajemy można dowiedzieć się, że nanowpołoki do roku 2020 używane będą na poziomie blisko 1300 kiloton. Dla zobrazowania skali w 2013 roku było to jedynie nieco ponad 300 kiloton.

Oczywiście najwięcej wykorzystuje się na terenie Ameryki Północnej, ale z roku na rok zainteresowanie nimi staje się także coraz większe w naszym kraju i powłoki hydrofobowe sprzedają się coraz lepiej. Możliwość praktycznego zastosowania powłok można mnożyć w nieskończoność, jak jednak wynika z raportu są takie branże, w których nanotechnologie przyjęły się szybciej i na masową skalę.

Nanopowłoki w medycynie

Już w 2013 roku w medycynie i opiece zdrowotnej wykorzystywano jedną szóstą wszystkich nanopowłok. Z racji właściwości jakie niosły za sobą powszechnie używane sa one w szpitalach, przychodniach czy w ramach działalności punktów opieki zdrowotnej a więc przede wszystkim tam, gdzie zdecydowanie najważniejsza jest czystość oraz sterylność, o którą dbają całe zastępy ludzi. Poza utrzymaniem w nieskazitelnej czystości pomieszczeń mebli czy ubrań powłoki świadomie stosuje się jako ochronę specjalistycznego sprzętu i narzędzi medycznych.

Powłoki hydrofobowe

Nanopowłoki w służbie motoryzacji i przemysłu samochodowego

39,8 kiloton to zaszczytne drugie miejsce. To właśnie za sprawą tego, że obecnie dbamy coraz bardziej o to jak wyglądają nasze auta i chcemy, by prezentowały się zawsze perfekcyjnie. Za sprawą nanopowłok lakiery samochodowe mogą na dłużej zachowywać naturalny blask i kolor, a dodatkowo szyby są mniej podatne na wodę deszczową, śnieg i szron a dzięki temu oczywiście mamy gwarancję, że jazda stanie się bardziej komfortowa, bezpieczniejsza i wygodniejsza. W Polsce najchętniej wykorzystywane są niewidzialne wycieraczki, w ramach których woda spływa z szyb praktycznie bez używania wycieraczki.

Powłoki antymikrobowe – w walce z drobnoustrojami i odciskami palców

23,2 % to procent, który określa w jakim tempie rozwijać się będą powłoki, które są odporne na odciski palców. Można tutaj wskazać na wszelkie ekrany komputerów i urządzeń elektronicznych, ale także ekskluzywne meble, szyby ozdobne i szkło.

Udostępnij