Wskazówki i porady

Czy można uruchomić samochód podczas deszczu?

Krzysztof Wróbel
maj 30 2022

Każdy ma do czynienia z rozładowanym akumulatorem samochodowym w pewnym momencie swojego życia, ale są warunki, które sprawiają, że nie jest to korzystne. Jednym z takich problemów jest uruchomienie samochodu podczas złej pogody. Czy można uruchomić samochód podczas deszczu?

W tym przewodniku omawiamy, czy należy uruchamiać samochód w deszczu. Określamy również, jak bezpiecznie uruchomić samochód.

Spis treści show Czy można uruchomić samochód podczas deszczu? Niebezpieczeństwa związane z uruchamianiem samochodu podczas deszczu Wskazówki dotyczące rozruchu skokowego w deszczu Jak uruchomić samochód podczas deszczu 1. Wyłącz elektronikę 2. Zaparkuj inny pojazd blisko 3. Przykryj maskę silnika 4. Podłącz kable połączeniowe 5. Uruchom samochód 6. Odłączyć kable

Czy można odpalać samochód w deszczu?

Rozruch samochodu w deszczu jest bezpieczny, jeśli zachowasz odpowiednie środki ostrożności. Woda przewodzi elektryczność i ciepło, więc wydaje się, że byłoby to niebezpieczne. Jednak samochód zasilany jest prądem stałym o napięciu 12 V i natężeniu od 48 do 50 Ah. Są to bezpieczne zakresy, z którymi można pracować, nawet podczas deszczu.

Ludzie mogą stawiać opór o wartości do 10 000 omów. W przypadku akumulatora 12 V masz do czynienia z prądem o natężeniu 0,012 A, więc nie będzie to miało wpływu na organizm, o ile wszystko wykonasz prawidłowo. Mimo to należy uważać, aby deszcz nie uderzył w otwarte końcówki przewodu rozruchowego i zachować ostrożność podczas podłączania wszystkiego.

Niebezpieczeństwa związane z uruchamianiem samochodu za pomocą skoczka

Jeśli nie masz doświadczenia w rozruchu skokowym samochodu, możesz być w niebezpieczeństwie. W przypadku wadliwego akumulatora zawsze istnieje możliwość uszkodzenia instalacji elektrycznej pojazdu lub wzniecenia pożaru. W akumulatorach znajduje się kwas siarkowy, który jest bardzo łatwopalny. Nieprawidłowo użyte kable mogą powodować iskrzenie, co może doprowadzić do wybuchu lub pożaru, jeśli nie zachowasz ostrożności.

Jeśli uszkodzisz części samochodu, możesz być narażony na wysokie rachunki za naprawę. Dlatego jeśli nie jesteś pewien, co robisz, najlepiej zadzwoń po pomoc drogową lub skorzystaj z pomocy fachowca.

RELATED: 10 najlepszych przenośnych urządzeń rozruchowych - recenzja i przewodnik kupującego

Wskazówki dotyczące rozruchu podczas deszczu

Gdy uruchamiasz pojazd podczas deszczu, możesz zapewnić sobie bezpieczeństwo, stosując się do kilku prostych wskazówek. Oto kilka, które warto rozważyć:

  1. Osłoń zaciski akumulatora przed deszczem.
  2. Połącz ze sobą kompatybilne pojazdy.
  3. Upewnić się, że wszystkie połączenia są szczelne.
  4. Podłączyć najpierw czerwoną (dodatnią) klemę, a następnie czarną (ujemną).
  5. Nie dopuścić, aby kable się dotykały.
  6. Postępuj zgodnie z wszystkimi procedurami opisanymi poniżej.

POWIĄZANE: 8 rzeczy, które mogą rozładować akumulator samochodowy (i jak temu zapobiegać)

Jak uruchomić samochód podczas deszczu

1. Wyłączanie urządzeń elektronicznych

Przede wszystkim należy się upewnić, że wszystko, co elektroniczne, jest wyłączone. Nie chcesz, aby cokolwiek pobierało niepotrzebnie energię podczas rozruchu akumulatora.

Jeśli w pojeździe jest wystarczająco dużo prądu, można włączyć go do gniazda akcesoriów i wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne. Dotyczy to również radia, reflektorów i systemów nawigacyjnych.

2. Zaparkuj inny pojazd blisko

Jeśli korzystasz z innego pojazdu, zaparkuj go jak najbliżej uszkodzonego samochodu. Kable odskokowe muszą sięgać między oba akumulatory bez naprężania.

Pomiędzy pojazdami powinna być jednak zachowana przestrzeń. Nie chcesz, aby się dotykały. Oczywiście, jeśli do skoku używasz zestawu akumulatorów, ten krok nie będzie miał znaczenia.

3. Przykryj maskę silnika

Ważne jest, aby jak najwięcej deszczu nie przedostawało się w okolice akumulatora. Chociaż powinieneś być bezpieczny, nie chcesz stwarzać niepotrzebnego zagrożenia.

Jeśli masz materiały wodoodporne, takie jak poncho lub draperia, możesz je założyć na oba kaptury. W ten sposób nie tylko ochronisz elektronikę samochodu, ale także uchronisz się przed pracą w deszczu.

4. Podłącz kable połączeniowe

Po wyłączeniu silników obu samochodów i wyjęciu kluczyków można przystąpić do podłączania kabli. Najpierw podłącz czerwony (dodatni) przewód do czerwonego bieguna rozładowanego akumulatora. Aby uzyskać do niego dostęp, być może trzeba będzie zdjąć małą pokrywę. Podłączyć drugą stronę do czerwonego zacisku sprawnego akumulatora.

Tę samą procedurę należy wykonać z czarnym (ujemnym) przewodem. Zacznij od podłączenia czarnej zworki do sprawnego akumulatora pojazdu. Teraz drugą stronę należy podłączyć do ujemnego bieguna rozładowanego akumulatora. Można również położyć go na metalowej powierzchni samochodu, aby utworzyć połączenie z masą. Nigdy nie należy dotykać tych dwóch złączy.

RELATED: Jakiej wielkości kable do skakania potrzebuję? (2 vs 4 vs 6 Gauge)

5. Uruchamianie samochodów

Uruchom samochód, który ma zdrowy akumulator. Zanim zrobisz cokolwiek innego, pozwól temu pojazdowi pracować przez kilka minut. Ten krok umożliwia przepływ energii elektrycznej do akumulatora, który nie jest sprawny.

Po odczekaniu tego czasu należy uruchomić silnik uszkodzonego samochodu. Jeśli nie uruchomi się od razu, sprawdź jeszcze raz wszystkie połączenia. Być może trzeba będzie coś dokręcić lub oczyścić powierzchnię zacisków, aby uzyskać lepsze połączenie.

Jeśli nie uda się podłączyć akumulatora, być może trzeba będzie wezwać pomoc drogową. Może to być czas na odholowanie pojazdu do warsztatu w celu przeprowadzenia dokładniejszej kontroli, zwłaszcza jeśli utknąłeś w niedogodnym miejscu.

6. Odłącz kable

Gdy samochód z rozładowanym akumulatorem uruchomi się, można już odłączyć kable. Nie należy jednak od razu wyłączać samochodu. Zamiast tego należy pozostawić go na 15 lub 20 minut, aby akumulator mógł się w pełni naładować.

Podczas zdejmowania linek zabezpieczających należy postępować w odwrotnej kolejności niż przy ich zakładaniu. Wykonując kolejne kroki wstecz, zapewniasz sobie maksymalne bezpieczeństwo. Pamiętaj, że ważne jest, aby te zaciski nie stykały się ze sobą, więc obserwuj je podczas zdejmowania.

Po uruchomieniu samochodu można ruszać w drogę. Miejmy nadzieję, że przyczyną rozładowania akumulatora było po prostu pozostawienie włączonych świateł, a nie uszkodzony alternator lub coś poważniejszego. Jeśli jednak problemy będą się powtarzać, należy sprawdzić system.

RELATED: Jak odłączyć akumulator samochodowy (7 prostych kroków)

Udostępnij