Hydrofobizacja - Kompendium wiedzy

Nanoszenie powłoki hydrofobowej

Natalia Ochocka
lut 20 2017

Szybka samochodowa

Powłoka hydrofobowa zwana jest inaczej jako niewidzialna wycieraczka, a więc taka substancja, która po nałożeniu na szybę samochodu będzie wyrównywać szorstką powierzchnię, na której będzie się osadzał brud i dzięki temu staje się idealnie gładka. To sprawia, że już przy około 60 km na godzinę można oczekiwać, że woda z deszczu formować będzie krople, które pod wpływem pędu będą powietrza będą spływać razem z brudem.

Jest to rewolucyjne rozwiązanie, które wykorzystywane było wcześniej w przemyśle lotniczym, stosowane może być do szyb czołowych oraz bocznych w samochodzie. W związku z użytkowaniem samochodu i jego myciem regularnie właściwości niewidzialnej wycieraczki będą się pogarszać i dlatego na szybie czołowej powinna ona pracować do 20 tysięcy km na bocznych zaś będzie do 60 tysięcy i potem konieczna będzie regeneracja.

NIEWIDZIALNA WYCIERACZKA- ZALETY

Niewidzialna wycieraczka odpowiada między innymi za poprawę widoczności w czasie deszczu szczególnie nocą, może wpłynąć na lepszą ostrość widzenia, szyba będzie dzięki niej bardziej odporna na osadzanie się brudu, deszczu, śniegu. Będą zmywać się z naszych szyb w trakcie jazdy między innymi krople smoły, pozostałości po owadach czy roślinach.

Bezpieczna jazda

Można bez większych problemów wytrzeć mechaniczną wycieraczką nawet najcięższe zabrudzenia. Lepsza będzie odporność na mycie w myjni, ale nie można dokonywać woskowania.

Jeśli chodzi o zużycie płynu do spryskiwaczy będzie można dość znacząco zaoszczędzić. Woda przy odpowiedniej prędkości około 60 km na godzinę i więcej będzie odpływać bez używania wycieraczek, czyszczenie zmrożonych szyb powinno być także łatwiejsze. Można również postawić na to, że szyba będzie mniej odporna na zarysowanie, ułatwia usuwanie z szyb brudu, owadów, lodu czy innych zanieczyszczeń.

Nanoszenie wycieraczki niewidzialnej – jaka technologia?

Oczyszczenie oraz odtłuszczenie powierzchni szyby przed nałożeniem powłoki to bardzo ważna kwestia o której trzeba pamiętać. Należy użyć do czyszczenia specjalnych środków, które będą gwarantować takie oczyszczenie. Jednocześnie trzeba będzie również stosownie wypolerować to miejsce. Po około dwóch godzinach wycieraczka będzie już praktycznie w 100% sprawna i będzie można będzie to w trakcie jazdy poczuć.

Udostępnij