Pielęgnacja samochodu

Woski i płyny na lato – jak dbać o lakier?

Michał Kula
cze 29 2017

Połysk lakieru samochodowego

Odpowiednie czyszczenie i woskowanie samochodu może sprawić, że nie tylko będzie wolniej się brudził, ale także świetnie prezentował przez długie lata. Sezon letni jest szczególnym wyzwaniem dla lakieru, ze względu na silne promieniowanie słoneczne. Kolor może wyblaknąć i stać się matowy. W jaki sposób dbać o swój samochód latem, by nie tracił na uroku i nie był narażony na rysy oraz rdzewienie?

Odpowiednie czyszczenie - jak wydobyć blask?

Zimowa sól wżerająca się w lakier to prawdziwe utrapienie. Ale także latem samochód potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji – należy go myć co 2-3 tygodnie, zanim warstwa zabrudzeń stanie się zbyt gruba. Idealne będą ściereczki z mikrofibry, które nie rysuje lakieru. Mycie ręczne zapewnia kontrolę nad całym procesem i dokładne domywanie wszelkich trudno dostępnych części karoserii. Preparat użyty do tego celu powinien chronić lakier przed promieniowaniem i utratą koloru pod wpływem słońca. Wbrew pozorom, myjnie bezdotykowe nie są zbyt dobrym pomysłem – aby umyć samochód nie dotykając go, trzeba wytworzyć bardzo silny strumień wody. W ten sposób powstają drobne pęknięcia i rysy, bardzo dobrze widoczne w ostrych, letnich promieniach. Lakier samochodów regularnie mytych bezdotykowo ulega z czasem uszkodzeniom.

Polerowanie lakieru

Woskowanie i polerowanie - ochrona przed słońcem

Przede wszystkim, przed woskowaniem należy porządnie umyć samochód. Nakładanie wosku na zakurzoną czy zabrudzoną powierzchnię skutkuje powstawaniem rys na lakierze. Warto wybrać nowoczesny, łatwy w nakładaniu produkt, żeby uniknąć żmudnego i wielogodzinnego woskowania. Tutaj także przyda się ściereczka z mikrofibry – świetnie rozprowadza woski i pasty. Warto wykonywać ten zabieg – świetnie maskuje drobne uszkodzenia i zapobiega powstawaniu nowych, ale też wydobywa głębię koloru i efektowny połysk.

Woski z zawartością polimerów wnikają w powłokę lakieru i pełnią dla niego ochronną funkcję „skóry”. Dzięki temu lakier przez pewien czas jest chroniony. Odpowiednio nałożony wosk tworzy warstwę, która poprawia wygląd karoserii. Wśród polecanych wosków warto wymienić woski firmy K2. Na lato świetnie nadadzą się preparaty z filtrami UV. Nigdy nie powinno się polerować samochodu, który nie został dokładnie umyty. Małe uszkodzenia to początek drogi do rdzy, która może objąć sporą część karoserii, wymuszając jej ponowne lakierowanie.

Udostępnij