Pielęgnacja samochodu

Najtrwalsze sposoby zabezpieczenia lakieru

Krzysztof Wróbel
wrz 1 2017

Pielęgnacja lakieru

Ochrona lakieru będzie zadaniem trudnym, ponieważ cały czas jest on narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, kwasów, chemii oraz innych czynników. Dlatego kosmetyki samochodowe oraz nanotechnologia mogą być dla nas bardzo ważne.

Ochroń lakier

Trudno sobie to wyobrazić, ale lakier ulega zużyciu. Wynika to z reakcji chemicznych, które będą miały miejsce na jego powierzchni. Pojawiają się kwasy, tłuszcze inne składniki, które wnikają w pory lakieru i go niszczą, doprowadzają do jego zużycia. Lakier będzie oksydował czego efektem będzie matowienie i utrata głębi koloru. Pogarsza się jego estetyka.

Woskowanie

Podstawowy sposób na ochronę lakieru to oczywiście jego woskowania. W większości przypadków należy dwa razy w roku stosować woskowanie. Wśród tych produktów najbardziej popularne będą te z dodatkiem wosku carnabua, który uzyskiwany jest z liści kopernicji, palmy która rośnie w Brazylii. To rodzaj wosku naturalnego, który dobrze chroni lakier przed zimą.

Woskowanie samochodu

Trwałe powłoki ochronne

Jeśli chodzi o nanotechnologię pozwoliła ona na opracowanie powłok ochronnych, które będą zabezpieczać lakier nawet na kilka lat. Produkty, które będą gwarantować taki okres ochrony przede wszystkim oparte są na kwarcu albo na ceramice. W praktyce będą one sprawiać, że na lakierze pojawia się warstwa ciała stałego, którego twardość będzie pozwalała na zabezpieczenie lakieru przed warunkami atmosferycznymi.

Folia ochrona

Dobrą opcją będzie specjalna folia ochronna, która nałożona na karoserię, będzie w stanie zagwarantować zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, błotem, zarysowaniami. Można zdecydować się na bezbarwną folię albo kolorową, jeśli chcemy odmienić nieco estetykę auta. Ten zabieg jest skuteczny, ale kosztowny. Oklejenie auta może kosztować nawet 2 tysiące złotych. Trwałość ocenia się średnio na 5 lat.

Dodatkowe korzyści

Zabezpieczenie lakieru to z jednej strony jego ochrona, ale z drugiej również skuteczny sposób na to, by lakier miał wspaniały blask, głębie koloru, karoseria dzięki temu prezentować się będzie perfekcyjnie.

Udostępnij