Wskazówki i porady

Zagrożenia związane z jazdą samochodem w zimie

Michał Kula
sty 26 2021

W zeszłym miesiącu Agencja Drogowa chwaliła kierowców, którzy zachowali szczególną ostrożność podczas jazdy po oblodzonych brytyjskich drogach, ponieważ nadal padał śnieg. Ostrzegali oni również, że kierowcy muszą kontynuować te wysiłki, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo na drogach.

Porady dotyczące zaśnieżonej pogody są zawsze takie same. Należy pozostawić dodatkowe miejsce na hamowanie, a przed przystąpieniem do standardowych manewrów, takich jak wyprzedzanie, należy dokładnie rozważyć ich wykonanie. Wszyscy kierowcy są proszeni o zastanowienie się nad tym samym pytaniem - "Czy Twoja podróż jest naprawdę konieczna?".

Oczywiście, każdy wypadek na drodze będzie miał nieprzyjemne konsekwencje, ale zastanówmy się przez chwilę nad prawnymi konsekwencjami udziału w wypadku na oblodzonej drodze.

Jak lód może wpłynąć na roszczenia z tytułu wypadku drogowego

Niekorzystne warunki pogodowe nie zmieniają faktu, że każde roszczenie o odszkodowanie za wypadek drogowy będzie koncentrować się na próbie ustalenia, kto ponosi winę. Jeżeli można wykazać, że jedna ze stron nie prowadziła pojazdu z należytą starannością w niebezpiecznych warunkach, wówczas adwokat może być w stanie udowodnić, że wypadek był z ich winy.

Jeżeli w wypadku brały udział dwie strony, np. dwa samochody, samochód i motocykl lub pojazd i pieszy, wówczas skarżący będzie musiał wykazać, że wina za wypadek leży po stronie drugiej strony, jeżeli ma nadzieję na uzyskanie odszkodowania.

To właśnie w tym przypadku należy wziąć pod uwagę lód na drodze, ponieważ istnieją pewne działania, takie jak wyprzedzanie lub jazda z pewną prędkością, które byłyby uznane za bezpieczne i odpowiednie przy suchej pogodzie, ale mogłyby spowodować wypadek, gdyby zostały wykonane na śniegu.

Motocykle są szczególnie narażone na ryzyko w warunkach oblodzenia, więc kolarze powinni zachować szczególną ostrożność, aby zapewnić, że zakończą swoją podróż bezpiecznie i nie skończą po otrzymaniu roszczenia o odszkodowanie z tytułu wypadku drogowego.

Drogi piaszczyste

Może się zdarzyć, że wypadek nie dotyczył innego pojazdu lub pieszego. Jeśli podczas jazdy po oblodzonej drodze zdarzył Ci się wypadek na własną rękę, może nadal istnieć możliwość wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie.

Na przykład, jeśli droga nie była dostatecznie oblodzona, możesz wystąpić z roszczeniem do władz lokalnych dla tego obszaru. Wiele zależy od czasu i miejsca, w którym doszło do wypadku, ale jeśli możesz wykazać, że na tym odcinku drogi powinno być żwiru, masz duże szanse na otrzymanie odszkodowania.

Występowanie z roszczeniem o odszkodowanie za wypadek drogowy

Jeśli jesteś zaangażowany w taki incydent, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z doświadczonymi prawnikami ds. wypadków drogowych.

Zapewnią oni przeprowadzenie wszystkich właściwych procedur, począwszy od przygotowania roszczenia wobec drugiej strony uczestniczącej w wypadku. Istnieje szereg czynników, za które trzeba będzie uzyskać odszkodowanie, takich jak utracone zarobki z powodu braku pracy, koszty leczenia i potencjalne koszty naprawy pojazdu, a wszystkie one będą brane pod uwagę przy ubieganiu się o kwotę odszkodowania.

Udostępnij