Hydrofobizacja - Kompendium wiedzy

Nano powłoki, hydrofobowość, hydrofobizacja – absolutnie szybkie wprowadzenie

Natalia Ochocka
lut 20 2017

Szron na szybie

Jeśli ktoś szuka informacji o możliwości zabezpieczenia pojazdu najczęściej natrafia na takie zagadnienia jak hydrofobowość, hydrofobizacja. To podstawowe informacje, które pozwalają na skuteczne zabezpieczenie samochodu. Jeśli ktoś jest zainteresowany niewidzialną wycieraczką na pewno nasz wpis na pewno przypadnie Wam do gustu.

Preparat do zabezpieczenia kabiny prysznicowe, okularów czy nanopowłoka do pokrycia lakieru w samochodzie. Jeśli ktoś chce przyspieszyć działalność i zmienić konkurencyjność swojej firmy to możliwe, że produkty nano również przypadną mu do gustu i będzie chciał je wykorzystywać. Tematy nano może wydają się czymś dziwnym dla tych osób, które pierwszy raz się z nimi stykają, ale wystarczy przeczytać nasz wpis i zobaczycie jak to dokładnie wygląda.

Hydrofobowość - działanie

Hydrofobowość materiałów to cecha, która polega na odpychaniu przez nie cząsteczek wody. Powłoki, warstwy hydrofobowe tworzą się na skutek pokrycia materiału preparatem kupionym między innymi przez internet. Nano powłoki to takie warstwy, które nie powinny mieć więcej niż 100 nanometrów. A wiec gołym okiem nie będą widoczne. Dziedzina zajmująca się uzyskiwaniem takich właściwości to właśnie nanotechnologia. Dla większości producentów to jednak taki temat, co do którego nie wiedzą zbyt wiele i szukają informacji. Często umieszczają taką informację na swoim portalu, ale nie zawsze w opisach ofert jest to uzasadnione.

Powłoki powodują, że do danej powierzchni nie będzie przyczepiać się woda oraz nieczystości, jeśli dodatkowo grubość wyrażona będzie w wartości nano to omamy tutaj do czynienia z produktem, który gołym okiem nie będzie zauważalny za to będzie miał wyraźnie zauważalne właściwości wodoorporne i samooczyszczające. Powierzchnie hydrofobowe w naturze to między innymi liście lotosu, do których woda nie będzie przylegać. Pomysł z natury został przeniesiony na potrzeby ludzi i zastosowany został na szeroką skalę.

Zabrudzenia szyby

Hydrofobizacja to proces nadawania powierzchniom właściwości hydrofobowych, dzięki procesowi poddane są temu zabiegowi materiały, obiekty:

- nie brudzą się lub dużo wolniej się brudzą szyby, okna, lakiery samochodowe, ściany., fasady, soczewki, ekrany smartfonów, telewizory, tablety przyrządy medyczne i wiele innych.

- pojawia się samooczyszczenie, krople wody spływają i zabierają cząstki brudu

- łatwiejsze będzie oczyszczenie, w przypadku wandali i graffiti wystarczy często przemycie wodą, niekiedy również z użyciem myjki ciśnieniowej w innych przypadkach wystarczy zwykła szmatka.

- mogą być dłużej używane co będzie ważne między innymi w procesie technologicznej na liniach produkcyjnych.

- nie będą parować, jeśli woda ma trudność z ich pokrycie,

- nie pokrywają się szronem, dzięki temu w okresie zimowym nasze użytkowanie auta stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Udostępnij