Wskazówki i porady

Jak utrzymywać nowy samochód

Natalia Ochocka
wrz 18 2020

Więc masz nowy zestaw kół - gratulacje! Będziesz chciał je trzymać jak najdłużej, więc będziesz chciał je utrzymać jak najlepiej. Oto kilka sugestii:

Najpierw należy uważnie przeczytać instrukcję obsługi i stosować się do zaleceń producenta dotyczących okresów międzyprzeglądowych. Są pewne rzeczy, które są na tyle krytyczne, że nieprzestrzeganie zaleceń może spowodować utratę gwarancji na nowy samochód. Nie pozwól, aby tak się stało!

Na przykład, prawie każdy producent zaleca stosowanie oleju syntetycznego w swoich silnikach; zapewnia na lepszą ochronę pod każdym względem i jest bardziej stabilny w wysokich i niskich temperaturach. Jeśli instrukcja obsługi zaleca wymianę 10 000 mil oleju, trzymaj się tego i pamiętaj, aby stosować markę i gatunek oleju silnikowego wymagany w instrukcji obsługi.

Nałóż na pojazd dobrą warstwę wosku, a na koniec kolejną. Prawidłowo woskowany pojazd robi więcej niż tylko dobrze wygląda, pomaga odpierać grys i brud, które mogą uszkodzić wykończenie, a także zapobiega utlenianiu się lakieru w miejscach nasłonecznionych.

Od czasu do czasu należy wyczyścić grzejnik. Można po prostu użyć ustawienia natrysku na wężu, aby pozbyć się robaków i zanieczyszczeń, które mogły utkwić w chłodnicy i ewentualnie pogorszyć chłodzenie. Jeśli istnieje uporczywy robak, który nie chce się oderwać, użyj szczotki, ale uważaj, aby nie uszkodzić delikatnych płetw chłodnicy!

Filtr powietrza należy sprawdzać co kilka miesięcy. Wyjmij go i przytrzymaj do jasnego światła - jeśli żadne światło nie przechodzi, filtr powietrza stał się na tyle brudny, że konieczna jest jego wymiana. Brudny filtr powietrza może zabić wydajność i zmniejszyć zużycie paliwa.

Dobra wiadomość jest taka, że dzisiejsze nowe samochody potrzebują mniej konserwacji niż kiedykolwiek wcześniej i nie mają nawet tak długiego okresu włamania jak samochody sprzed pokolenia. Trzymaj się zaleceń producenta i nie możesz się mylić... a będziesz miał samochód, na który możesz liczyć przez wiele lat!

Udostępnij