Pielęgnacja samochodu

Wnętrze auta – czystość i usuwanie zapachów

Krzysztof Wróbel
cze 7 2017

Czyste wnętrze auta

Pranie wnętrza samochodu należy do zadań specyficznych i niełatwych. Jednak z czasem w środku gromadzi się coraz więcej kurzu, roztoczy, brudu, który wymaga usunięcia, inaczej łatwo zmienia się w przykry zapach. Warto zabrać się do tego sposobem, wiedząc, jak najsprawniej wyprać tapicerkę, usunąć zapachy i wyczyścić wnętrze samochodu. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak przygotować samochód do porządnego prania?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by wnętrze było idealnie suche. Jeśli samochód nie stoi w suchym garażu, warto wybrać na sprzątanie okres kilkudniowej, słonecznej pogody. Gdy wszystko w środku będzie już suche, można zabrać się za odkurzanie. Powinno być bardzo dokładne, także w szparach i szczelinach. W tym celu przydaje się końcówka do odkurzacza, która jest bardzo wąska i dociera w trudno dostępne miejsca. Warto poskładać fotele i kanapę, odkurzyć wszędzie tam, gdzie można w jakikolwiek sposób dotrzeć. Po co aż taka skrupulatność? Jeśli w środku samochodu będzie pył i kurz, w kontakcie z pianą piorącą zmieni się w plamiące błoto.

Pranie wnętrza samochodu

W tej roli świetnie sprawdzają się profesjonalne, specjalnie do tego celu stworzone odkurzacze. Działają nie tylko wciągając zanieczyszczenia, ale i wydzielając aktywną pianę, która następnie jest zbierania z powrotem. Nie każdy ma jednak dostęp do podobnych urządzeń. W takiej sytuacji wystarczą dobrej jakości środki w sprayu. Trzeba przygotować odpowiednią ilość i nie oszczędzać środka podczas sprzątania. Zwykle wystarczy od dwóch do czterech opakowań. To spory wydatek, ponieważ profesjonalne środki czyszczące na ogół są dość drogie. Warto jednak zainwestować w nie, jeśli samochód ma być naprawdę czysty i odświeżony.

Usuwanie przykrego zapachu

Usuwanie zapachów

Większość osób, wyczuwają w swoim samochodzie nieprzyjemny zapach, po prostu dokłada kolejną choinkę lub wiatraczek zapachowy. Niestety, to się nie sprawdza – te gadżety służą raczej nadawaniu zapachu czystemu samochodowi. Tam, gdzie wkradły się zabrudzenia i wilgoć, potrzebne są gruntowne porządki.

Co trzeba sprawdzić? Przede wszystkim filtr kabinowy. Zatkany może wymagać wyczyszczenia lub wymiany – ten prosty zabieg może znacznie poprawić zapach w samochodzie. Czasami przykre zapachy pochodzą z nawiewu, w którym utkwił kurz, resztki liści i inne zanieczyszczenia. W przypadku zagrzybionego nawiewu sprawdzi się specjalna sonda dozująca ozon.

Czasami zapachu w samochodzie nie da się już poprawić. Dotyczy to samochodów mocno zapalnych, na przykład po powodzi. Niestety, zniszczenia i zanieczyszczenie w tym przypadku są tak duże, że pomoże jedynie wymiana tapicerki – choć i ona nie zawsze i nie w zupełności. Pozostaje jedynie maskować nieprzyjemny zapach.

Udostępnij