Szyby samochodowe

Nanotechnologia na szybie samochodowej

Natalia Ochocka
lut 20 2017

Jak zabezpieczyć szybę?

Stosowane do tej pory między innymi w lotnictwie i przemyśle zbrojeniowym połówki hydrofobowe stają się także dostępne w branży motoryzacyjnej. Nanotechnologia to nazwa technik i sposobów projektowania, tworzenia struktur, które mają rozmiar nanometryczny.

Istotą będzie tutaj zdolność manipulowania pojedynczymi atomami, dzięki czemu otrzymane struktury będą charakteryzować się tym, że mają całkiem nowy układ molekularny a to sprawia, że także odpowiednie właściwości. W takiej skali nie funkcjonują już prawa fizyki klasycznej, ale istotna będzie mechanika kwantowa. Materiały uzyskane w wyniku procesów w skali nano mają pożądane obecnie cechy.

Hydrofobizacja szyb

W związku z tym, że będzie kontrola nad bardzo małymi drobinkami metali, które rozpyla się w czystej demineralizowanej wodzie możliwe jest tworzenie roztworów, które mają wyjątkowe właściwości. Są to specjalistyczne powłoki, które do tej pory stosowane były w lotnictwie, budownictwie czy w przemyśle zbrojeniowym lub też w optyce.

Usługa powlekania szyb powłoką nano dzięki której zniwelowane są nierówności tafli szkła, daje bardzo dobre efekty odkraplania się wody i cieczy olejowych. Dzięki temu zabieg taki jest nazywany hydrofobizacją. Wpływa to na polepszanie komfortu użytkowania szyb samochodowych zwiększając odporność o około 70% na osadzanie się zanieczyszczeń. Oszronione szyby można łatwo i dokładnie bez skrobania czyścić. Deszcz czy błoto będą się odkraplać i same spływają z szyby bez użycia wycieraczek.

Nanotechnologia na szybie

Jak radzić sobie z zabrudzeniami?

Smoła, smugi olejowe czy resztki po owadach albo też inne ciężkie zanieczyszczenia będzie można usuwać bez problemu wycieraczką. Warto także pokazać dodatkową korzyść, która wynika ze znacznie zmniejszonego zużycia pióra wycieraczki a także mniejszego zużycia płynu do spryskiwaczy. Dzięki powłoce kierowca ma możliwość w każdych warunkach jechać bezpiecznie, ponieważ widoczność jest doskonała. Dodatkowo hydrofobizacja sprawi, że odbijanie się źródeł światłą w trakcie jazdy z innych aut będzie mniejsze i też bezpieczeństwo jazdy będzie lepszy.

Jak nakładać?

Taki produkt nakłada się bezpośrednio na czystą umytą wcześniej szybę przez specjalistyczny środek. W ten sposób tworzy się na szybie powłoka, która będzie miała charakter długotrwający i dzięki temu nawet przez 20000 kilometrów będzie nam służyć. Średnio na rok będzie nam wystarczać. Usługa może być realizowana na każdym samochodzie. Jeśli cenimy sobie wyjątkowy komfort bardzo możliwe, że hydrofobizacja będzie dla nas doskonałym rozwiązaniem i sprawi, że jazda samochodem okaże się zdecydowanie przyjemniejsza.

Udostępnij