Szyby samochodowe

Jak dobrze wyczyścić przednią szybę w samochodzie - prawidłowe techniki

Michał Kula
lut 17 2017

Przednia szybka w aucie

Zimą kierowcy często będą zmagać się ze szronem oraz lodem. Uporczywie osiadający na szybach samochodu stanie się takim elementem, który będzie decydował o tym, że rano będzie trzeba poświęcić sporo czasu na jego usunięcie. Prawidłowe oczyszczenie takich osadów nie jest proste wbrew pozorom. Jeśli stosujemy znane i powszechnie wykorzystywane metody będzie można nawet doprowadzić do uszkodzenia powierzchni szyby.

O tym jakimi technikami warto się posługiwać mogą powiedzieć coś więcej specjaliści. Głównym problem przy odśnieżeniu auta to zawsze szyba przednia. Jeśli chodzi o tylną szybę to najczęściej mamy między innymi ogrzewanie elektryczne zaś boczne szyby ze szkła hartowanego są dużo bardziej odporne.

Problemem będzie natomiast szyba przednia, która nie jest tak odporna, jak więc będzie można sobie z nią poradzić, by pozbyć się lodu a jednocześnie jej nie uszkadzać?

Skrobaczki do szyb

Skrobanie skrobaczką z tworzywa jest to najpopularniejsza i najszybsza metoda oczyszczenia szyby z lodu i śniegu jaki się tam gromadzi. Niestety jest to rozwiązanie również szkodliwe dla powierzchni. Drapiąc szybę skrobaczką średnio 2 razy dziennie spowodujemy, że po kilku miesiącach szyba będzie miała wiele drobnych rys. Większość osób decyduje się na tanie skrobaczki, które są z miękkich tworzyw sztucznych. Ich droższe odpowiedniki ze szczotką czy też rękawicą również nie przynoszą doskonałego efektu, bardzo często okazuje się bowiem, że i tak jest tam miękkie ostrze, które będzie niszczyć taką szybę. Linia ostrza, jeśli ma dobrze funkcjonować powinna być odpowiednio twarda.

Czyszczenie szyb

Odmrażacze w sprayu

Usuwanie lodu z szyby będzie także możliwe, jeśli zdecydujemy się używać odmrażacze albo płyny do spryskiwaczy. Zdecydowanie będzie to bezpieczniejsza opcja niż używanie skrobaczki. Stosowanie odmrażaczy nie będzie powodować żadnych szkód na szybie. Jedyny skutek uboczny takiej metody to niewielkie odbarwienia na plastikach pod szybą, które jednak można łatwo usunąć. Najlepsze są takie produkty, które posiadają atomizer.

Maty ochronne

Przykrywanie samochodu specjalnym grubym papierem czy tkaniną albo matą to najlepsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie, gdy chodzi o ochronę szyb przed mrozem. Po zdjęciu osłony szyba będzie czysta i nie trzeba będzie wykonywać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Czas założenia osłony nie będzie przekraczać minuty, a mata nie jest droga, dlatego warto z tego skorzystać.

Zabieg hydrofobizacji

Doskonałym rozwiązaniem, które będzie osłabiać trzymanie się lodu na szybach jest zabieg hydrofobizacji, który przeprowadza się w profesjonalnych salonach. Jest to zabieg, który polegać będzie na nadawaniu materiałom właściwości przylegania wody. Szyby takie będą zyskiwać powłoki, dzięki którym zdecydowanie mniej zabrudzeń będzie się utrzymywać i pod wpływem pędu będą one kształtować się z wodą w krople, które spłyną z szyby i widoczność będzie doskonała.

Udostępnij