Wskazówki i porady

Jak i czym czyścić szyby w samochodzie? Bezpieczna chemia samochodowa

Natalia Ochocka
kwi 29 2021

Szyby samochodowe pomimo dość trwałej struktury, fabrycznego zabezpieczenia przed degradacją i odporności na działanie większości preparatów chemicznych nadal podlegają degradacji przez pyły, piasek, substancje kleiste i inne zanieczyszczenia.

Elementy szklane wymagają więc odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji za pomocą właściwych preparatów. W poniższym artykule zaprezentujemy Wam zarówno rekomendowane przez nas środki czyszczące, jak i akcesoria przydatne przy czyszczeniu i pielęgnacji szyb.

Czyszczenie szyb samochodowych

Czyszczenie szyb nie jest takim prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Często bowiem osoby czyszczące szyby zapominają o zastosowaniu odpowiedniego zestawu chemii i akcesoriów, co skutkuje powstaniem smug i rozmazaniem różnych substancji na powierzchni szyb.

Aby dokładnie oczyścić szyby samochodowe należy zastosować dedykowane do tego celu środki czyszczące o neutralnym pH. Nie spowodują one uszkodzenia powierzchni szkła, a także sprawią, że szyba będzie bezpieczna przez cały czas pielęgnacji.

W przypadku zastosowania środków o kwasowym odczynie może dojść do sytuacji w której na szkle pojawią się wżery, gdyż nie jest ono tak odporne na działanie kwasów, jak mogłoby się wydawać.

Mówiąc o środkach czyszczących nie można zapomnieć o akcesoriach, z którymi muszą one dobrze współpracować. Substancje kleiste natomiast można usuwać z szyb za pomocą Tar Removerów i podobnych preparatów pozwalających na rozbicie struktury kleju. Szkło samochodowe najlepiej czyścić za pomocą mikrofibr o waflowym układzie włókien. Są one stworzone z włókien w układzie wafla, czyli nie posiadają włókien wypuszczonych prostopadle, znaczy to, że nie posiadają włosowatej struktury tak jak większość mikrofibr do pielęgnacji lakieru samochodowego. Włókna mikrofibry waflowej są ułożone w taki sposób, że pochłania ona bardzo dużo wilgoci i jednocześnie pozwalają na dotarcie środków czyszczących na powierzchni szkła.

Warto jednak wspomnieć, że mikrofibry waflowe nie współpracują tak dobrze z lakierem, np. podczas docierania wosków, jednak doskonale spełniają swoją funkcję podczas czyszczenia szyb.

ZOBACZ kosmetyki do czyszczenia i konserwacji szyb samochodowych >>>

Czyszczenie szyb nie jest jednak ograniczone tylko do zdejmowania z ich struktury standardowych zanieczyszczeń, ale także polega na bezpiecznym usuwaniu z ich powierzchni szronu i lodu w okresie zimowym. Wówczas należy stosować odpowiednio miękką skrobaczkę do szyb samochodowych, która pozwala na bezpieczne zeskrobywanie z powierzchni szkła pozostałości lodu i szronu.

Nie może ona być zbyt twarda, ani nie powinna posiadać nadlewek na krawędzi tnącej, gdyż może to doprowadzić do porysowania szkła.

Podobnie wygląda kwestia stosowania skrobaczek z elementami metalowymi, które mogą uszkodzić szybę i przerysować trwale jej powierzchnię.

Dobrym środkiem zastępczym dla skrobaczki są odmrażacze do szyb w formie sprayu, który rozpuszcza lód i jednocześnie odseparowuje zanieczyszczenia przymarznięte do szyb od ich struktury. Odmrażacze nie są drogim wyjściem, nie w każdej sytuacji stanowią one skuteczny sposób na usuwanie lodu, natomiast są najbezpieczniejszym wyjściem w przypadku pielęgnacji szkła samochodowego.

W przypadku porysowania szyb jedyną opcją naprawy takiego uszkodzenia jest polerowanie szkła, które jest stosunkowo trudnym i kosztownym procesem. Wymaga ono polerowania szyby za pomocą maszyny rotacyjnej z padem filcowym. Materiałem ściernym jednak nie jest tu standardowa pasta, lecz specjalny produkt dedykowany do polerowania powierzchni szklanych, lub tlenek ceru rozrobiony z czystą wodą w proporcji 1:1. Proces ten jest dość wymagający, gdyż trzeba stale kontrolować temperaturę szyby i odpowiednio regulować jej wilgotność, aby uniknąć jej pęknięcia. Warto więc zainwestować w odpowiednią chemię i akcesoria, aby uniknąć tego typu napraw w przyszłości.

mężczyzna podczas jazdy samochodem w deszczu

Konserwacja szyb samochodowych

Konserwacja szyb najczęściej jest przeprowadzana za pomocą powłok hydrofobowych i niewidzialnych wycieraczek. Ich zadaniem jest podnoszenie hydrofobowości szyb i prowadzenia do szybszego zrzucania przez nie wody i uodpornienia ich na przywieranie różnych zanieczyszczeń.

Powłoki hydrofobowe aplikowane na powierzchnię szyb działają podobnie do powłok ceramicznych aplikowanych na powierzchnię lakieru samochodowego, pozwalając na osiąganie wyższego poziomu hydrofobowości i podbijają właściwości samooczyszczania szyb.

Aplikacja powłok ochronnych na powierzchnię szyb jest procesem wymagającym dogłębnego oczyszczenia powierzchni, co wiąże się z wcześniejszym dokładnym umyciem szyb, zdjęciem z ich powierzchni pozostałości kamienia przyspojonego do ich struktury przez zalegającą twardą wodę, a także dokładnym odtłuszczeniem. W związku z tym do przygotowania powinniśmy użyć dedykowanych płynów czyszczących, Water Spot Removera i przykładowo pasty czyszczącej do szkła. Pozwolą one na zdjęcie z powierzchni szyb najbardziej uciążliwych zabrudzeń. Następnie należy zaaplikować na powierzchnię szyb odpowiedni środek, stosując się do zaleceń producenta. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ nierzadko użytkownicy powłok nie stosują się do instrukcji, przez co osiągają efekt odwrotny do zamierzonego, czasem nawet pogarszając stan wizualny i techniczny szyb samochodowych.

Powłoki wymagają dokładnej aplikacji i dotarcia, aby zapewniły odpowiednie parametry szybom samochodowym. Jeśli jednak zostaną dobrze zaaplikowane, ułatwiają czyszczenie szyb i utrzymanie ich w doskonałym stanie przez długi czas.

Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą Wam na odpowiednią pielęgnację szyb samochodowych i sprawią, że będziecie podróżować w o wiele bezpieczniejszy sposób. Jeśli jednak nie możecie poradzić sobie z niektórymi zanieczyszczeniami, lub uszkodzeniami, powinniście skonsultować się z profesjonalistą. Studio detailingu pomoże Wam w pozbyciu się nawet najgorszych zanieczyszczeń zalegających na szybach samochodowych.

Udostępnij