Wskazówki i porady

Dlaczego japońscy producenci samochodów są bardziej wiarygodni...?

Natalia Ochocka
mar 2 2021

Japońskie samochody są uznawane w branży motoryzacyjnej za znacznie bardziej niezawodne niż ich europejskie odpowiedniki. Nierzadko w ankietach japońskie samochody zajmują trzy czwarte miejsca w pierwszej dziesiątce najbardziej niezawodnych samochodów - dlaczego tak się dzieje?

Orientacja na klienta

Japońskie firmy są niezwykle zorientowane na klienta, a ich struktura korporacyjna została zaprojektowana tak, aby zadowolić klienta. Nie jest niczym niezwykłym, że osoby, które mają problemy z samochodami lub technologią w Japonii, otrzymują osobistą wizytę od dyrektora generalnego firmy, który przeprasza za problem. Takie podejście do jakości obsługi klienta oznacza, że podczas produkcji samochodów i ogólnie technologii popełnia się znacznie mniej błędów.

Japończycy są również bardzo otwarci na krytykę i chętnie ją przyjmują, aby produkować lepsze pojazdy. Jest wiele innych krajów na świecie, które produkują konstrukcje na poziomie Japończyków, ale niewiele z nich jest skłonnych do przyjęcia krytyki dotyczącej wszelkich podniesionych kwestii i poprawienia ich w takim samym stopniu.

BADANIA I ROZWÓJ

Japońskie firmy, takie jak Nissan i Toyota, wydają ogromne sumy pieniędzy na badania i projektowanie. Oznacza to, że ich części są zaawansowane technologicznie i cechują się niezawodnością.

Fabryki są ściśle kontrolowanymi miejscami, gdzie nic nie jest robione bez pozwolenia przełożonego. Pracownicy znają swoją pracę na wylot, a ich skłonność do perfekcji sprawia, że styl ten jest w sumie bardzo niezawodny.

Dostawcy komponentów znajdują się bardzo blisko fabryk, co zwiększa szanse na szybką reakcję producenta i dostawcy w przypadku wystąpienia problemu, prowadząc do lepszej komunikacji.

Zarządzanie

Japońskie firmy samochodowe, takie jak Nissan i Toyota, zachęcają swoich pracowników za pomocą jednych z najbardziej zaawansowanych technik zarządzania i zasobów ludzkich. Efektem tego są zadowoleni, wydajni pracownicy, którzy z przyjemnością wykonują swoje zadania najlepiej jak potrafią.

Wreszcie, japońscy producenci nie pozwalają związkom zawodowym na wpływanie na to, jak wygląda praca w ich zakładach. Każdy, kto pamięta ostatnie dni brytyjskiego przemysłu samochodowego, pamięta siłę związków zawodowych, niezadowolenie pracowników i strajki. Powodowało to wiele napięć pomiędzy firmami a pracownikami, co skutkowało niską wydajnością. W niektórych przypadkach krążyły nawet plotki o sabotowaniu samochodów przez pracowników - Japończycy są zupełnym przeciwieństwem, mają wysoko zmotywowanych, szczęśliwych i wydajnych pracowników, którzy są dumni ze swojej pracy, co przekłada się na niezawodność.

Udostępnij