Wskazówki i porady

10 najlepszych rad dla początkujących kierowców

Michał Kula
maj 20 2021

Chętni uczniowie wracają za kierownicę, gdy nauka jazdy wznawia się w całym kraju po miesiącach blokady spowodowanej pandemią koronawirusa.

Największa szkoła jazdy przed 17 rokiem życia zapytała 1000 kierowców, jakich rad udzieliliby młodym ludziom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą jako uczniowie lub świeżo upieczeni kierowcy.

Badanie ujawniło, że dobre maniery, czujność i założenie, że inni kierowcy mogą zachowywać się nieobliczalnie - wszystkie te rady znalazły się na szczycie listy jako jedne z najcenniejszych do przekazania.

samochód

10 najpopularniejszych rad:

  1. Bądź cierpliwy w stosunku do innych kierowców i zawsze okazuj szacunek innym.
  2. Nie spiesz się z nauką - i pamiętaj, że nawet po zdaniu egzaminu nadal uczysz się jeździć.
  3. Nigdy nie trać koncentracji, nawet na sekundę
  4. Uważaj na swoją prędkość - nie jedź za szybko, ale upewnij się, że jest ona odpowiednia do okoliczności
  5. Nigdy nie zapominaj o lusterku, sygnale, manewrze lub sprawdzeniu martwego pola
  6. Zwracaj uwagę na innych użytkowników drogi i nie zakładaj, że ktoś będzie się zachowywał w określony sposób - nawet jeśli sygnalizuje, zachowaj ostrożność
  7. Zawsze obserwuj samochód jadący z przodu i nigdy nie podchodź zbyt blisko.
  8. Nie wpadaj w panikę, to nie pomaga w żadnej sytuacji
  9. Ćwicz jak najwięcej, ale też korzystaj z pomocy wykwalifikowanego, profesjonalnego instruktora, który nauczy Cię jak jeździć.
  10. Bądź pewny siebie - ale nie przesadnie pewny siebie

Inne często wymieniane mądrości związane z prowadzeniem samochodu dotyczyły tego, by nigdy nie używać telefonu i nie rozpraszać się muzyką lub technologią; brać lekcje jazdy po autostradzie i ćwiczyć na różnych typach dróg; nie prowadzić, gdy jest się zmęczonym lub po spożyciu alkoholu; nie zwracać uwagi na łobuzów na drodze; oraz poświęcić czas na zapoznanie się z kodeksem drogowym i jego zrozumienie.

Jedną z przydatnych rad udzielonych przez dwóch kierowców w wieku 45-54 lat było wyobrażenie sobie, że kierowca jadący z przodu lub rowerzysta, którego mijasz, jest kimś, kogo kochasz, i zachowanie dystansu, aby chronić was oboje. Kilku innych uczestników ankiety podzieliło się swoimi przemyśleniami na temat pilnowania prędkości, deklarując, że "lepiej się spóźnić, niż nigdy nie przyjechać".

"Chcieliśmy zobaczyć, jakie rady ci, którzy prowadzili samochód przez, w niektórych przypadkach, dziesięciolecia, przekazaliby nowym kierowcom" - powiedziała Sue Waterfield, szefowa marketingu Young Driver, która oferuje lekcje jazdy dla 10-17-latków w 70 miejscach w całej Wielkiej Brytanii.

"Było kilka naprawdę fantastycznych odpowiedzi, ale myślę, że naszą ulubioną była 'Bądź dumny z bezpiecznej jazdy'. Jest to coś, co naprawdę staramy się wpoić naszym uczniom - bycie dobrym kierowcą to coś, z czego wszyscy powinniśmy być dumni, a co wymaga prawdziwych umiejętności i determinacji.

"To założenie przyświeca Young Driver - pomagamy młodym ludziom wydłużyć czas nauki jazdy, aby mogli naprawdę poczuć się pewni swoich umiejętności.

"Mieliśmy nadzieję, że badania mogą być również przydatne dla rodziców pomagających swoim dzieciom w nauce jazdy i martwiących się o to, jak zapewnić im bezpieczeństwo za kierownicą.

"Wprowadziliśmy na rynek książkę z ekspertem motoryzacyjnym Quentinem Willsonem zatytułowaną 'Learn to Drive Without Tears and Tantrums', która jest przewodnikiem dla rodziców i nastolatków przechodzących przez często stresującą podróż, jaką jest nauka jazdy. “

Udostępnij