Pielęgnacja samochodu

Jak uniknąć błędów czyszcząc samochód?

Natalia Ochocka
maj 20 2017

Pielęgnacja samochodu

Wielu kierowców uwielbia spędzać wolny czas pielęgnując swoje samochody. Nie ma w tym nic złego, warto jednak pamiętać o tym, że niekiedy można nieświadomie doprowadzić do tego, że ulegnie on uszkodzeniu. Pielęgnacja samochodu wydaje się zajęciem prostym, musimy jednak liczyć się z tym, że mamy do czynienia jedynie z pozorami.

Trwałe uszkodzenie karoserii nie jest trudnym zadaniem nawet, jeśli planowało się jedynie niewielkie zabiegi pielęgnacyjne. Na szczęście, zasady prawidłowej pielęgnacji samochodu wcale nie są skomplikowane, a ich przyswojenie nie musi być trudne.

Środki do czyszczenia samochodu

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę to, że używanie domowych środków do czyszczenia nie jest najlepszym pomysłem. To, co znajduje zastosowanie, gdy planujemy porządki domowe, nie jest bezpieczne, gdy czyszczony ma być pojazd. Owszem, można zastąpić profesjonalny szampon do mycia samochodów klasycznym płynem do mycia naczyń, musimy jednak liczyć się z tym, że lakier naszego samochodu szybko zmatowieje. Niebezpieczna może się tez okazać pielęgnacja tapicerki i skóry z wykorzystaniem kremu do rąk. Taki sposób prowadzi przede wszystkim do szybkiego odbarwienia się skóry, a tym samym do jej szybszego ścierania.

Skuteczne czyszczenie auta

Jeśli będziemy mieli do czynienia z płynem do mycia grilla na felgach aluminiowych, nasz samochód również może szybko tego pożałować. To prosta metoda na pozbycie się warstwy ochronnej lakieru i marnym pocieszeniem jest to, że wraz z nią zniknie również brzydki nalot. Innym kiepskim pomysłem, który jednak jest konsekwentnie praktykowany przez wielu kierowców, jest pielęgnowanie samochodu z wykorzystaniem gąbki. Prowadzi to do nieodwracalnego zarysowania karoserii, w porach gąbki nie brakuje bowiem zanieczyszczeń, które w przypadku delikatnej karoserii mogą być zabójcze. Jeśli chcemy, aby proces mycia i pielęgnacji samochodu przebiegał zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, powinniśmy najpierw starannie spłukać samochód, a następnie przygotować dwa wiadra – z wodą i szamponem samochodowym oraz z czystą wodą, która nam się przyda do płukania ręcznika z mikrofibry.

Myjki ciśnieniowe

Kierowcy chętnie korzystają też z myjki ciśnieniowej, choć i ona wymaga podchodzenia w sposób profesjonalny. Owszem, jeśli decydujemy się na mycie bezdotykowe, nie musimy obawiać się rys, należy jednak pamiętać o tym, że lanca nie powinna się znajdować w pobliżu czyszczonej powierzchni. Dystans wynoszący od 10 do 15 centymetrów wydaje się nieunikniony, zwłaszcza, jeśli myjemy koła, ciśnienie wody może być bowiem niebezpieczne już choćby dla czujnika ABS.

Udostępnij