Wskazówki i porady

Proste sposoby na uporanie się z rysą na lakierze

Natalia Ochocka
lip 12 2017

Usuwanie rys na lakierze

Bardzo często mamy do czynienia ze stosunkowo niedużymi wgnieceniami, dziurami i rysami w blachach naszego samochodu. Pomimo początkowych obaw powinniśmy mieć świadomość tego, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie. Zdecydowana większość naszych problemów z samochodem jest konsekwencją pojawienia się na nim rdzy.

Kolizja na ogół daje o sobie znać tam, gdzie doszło do jakiegoś uszkodzenia lakieru. Okazuje się więc, że pozornie nieistotna i ledwo widoczna rysa, jest w stanie doprowadzić do powstania naprawdę poważnej dziury.

Mała rysa

Nawet wówczas, gdy zarysowanie jest niewielkie, nie powinniśmy zwlekać z jego usunięciem. Już po miesiącu drobna rysa może zwiększyć swój rozmiar stając się zaczątkiem rdzy niszczącej karoserię w zastraszającym tempie. Najlepiej zaopatrzyć się w takim przypadku w specjalny pisak z lakierem, choć dobrym rozwiązaniem jest także specjalny zestaw naprawczy. Pisak z lakierem zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem atrakcyjnym cenowo. Kosztuje maksymalnie kilkanaście złotych, należy jednak liczyć się z tym, że efekt końcowy jego stosowania może okazać się daleki od perfekcji. Najlepiej zatem posługiwać się nim chcąc zamaskować zadrapania.

Maskowanie rys na karoserii

Renowacja lakieru

Nawet najprostsza kredka jest jednak w stanie zabezpieczyć lakier, a w związku z tym nawet takie, prowizoryczne rozwiązanie, jest lepsze niż brak działania. W przypadku poważniejszych rys warto zainteresować się możliwościami zestawu naprawczego do lakieru. Obecnie rozwiązania takie znajdują się zresztą w ofercie zdecydowanej większości producentów. Nawet taki zakup nie jest poważnym wydatkiem, koszt zestawu zwykle nie przekracza bowiem kilkudziesięciu złotych. Na zestaw składają się zwykle dwie fiolki oraz specjalny pędzelek, mamy więc do czynienia nie tylko z właściwym lakierem, ale również z podkładem. Jeszcze przed zastosowaniem zestawu naprawczego wskazane jest najpierw przeczyszczenie, a następnie również odtłuszczenie miejsca, w którym nastąpiło zarysowanie.

Udostępnij