Niewidzialna wycieraczka

Niewidzialna wycieraczka: Poznaj sposób na jazdę w deszczu

Krzysztof Wróbel
lut 20 2017

Czym jest niewidzialna wycieraczka?

Wiele osób w ogóle nie wyobraża sobie jak trwałym rozwiązaniem może być niewidzialna wycieraczka. Niektóre tego typu rozwiązania mogą zastępować nawet zwykłe mechaniczne wycieraczki, po nałożeniu na szybę przez rok i nie będzie się dało ich zmyć żadnym płynem do szkła.

Niewidzialne wycieraczki to specjalne substancje, które po tym jak zostaną nałożone na szybę powodują, że w czasie szybkiej jazdy w deszczu woda będzie formować krople, które wraz z pędem powietrza będą spływać z powierzchni samochodu razem z brudem.

Powłoka hydrofobowa na przednią szybę

Jak to działa? Niewidzialna wycieraczka to tak zwana powłoka hydrofobowa, która będzie odpychać wodę. Powłokę taką tworzą różnorakie substancje, między innymi takie jak skrobia. Jeśli posmarujemy przednią szybę sokiem z ziemniaka to będziemy mieli właśnie coś na kształt namiastki niewidzialnej wycieraczki.

Oczywiście będzie to namiastka, ponieważ taka powłoka nie będzie odpowiednio trwała choć w przypadku awarii mechanicznych wycieraczek będzie może pozwoli dojechać do domu. Znajdziemy obecnie różnorakie preparaty samochodowe, które mogą składać się z jednego czy kilku składników. Niekiedy wymagają one przygotowania szyby i następnie również bardzo ostrożnej aplikacji.

Kosmetyki samochodowe

Preparaty

Najprostsze środki tworzyć będą taką powłokę, która na szybie może się utrzymywać mniej więcej przez kilka tygodni. Jeśli natomiast chodzi o te lepsze to proporcjonalnie efekt będzie się utrzymywał dłuższy okres czasu. Najważniejszą zaletą będzie to, że szybę będzie można utrzymywać przez dłuższy okres czasu w bardzo dobrym stanie i przy zachowaniu odpowiedniej czystości. Szyba będzie oczyszczona w skuteczny sposób ale dopiero w momencie, gdy będziemy mieli odpowiednią prędkość. W momencie, gdy będziemy jechać zbyt wolno to niestety nie będziemy mieli efektu, ponieważ prędkość będzie zbyt mała, by woda mogła swobodnie spływać.

Otrzymany efekt

Doskonałe efekty będzie można uzyskać jeśli pokryje się takim preparatem szyby boczne. Po takim zabiegu będą się one wolniej brudzić i to przez długi czas. Można także nanosić płyn hydrofobowy na fragmenty przedniej szyby w takim miejscu, gdzie pióra wycieraczek nie docierają i dlatego takie oczyszczenie będzie rzeczywiście potrzebne. W takim przypadku będzie można mówić o naturalnym oczyszczeniu tych miejsc, do których wycieraczka nie będzie docierać.

Udostępnij