Hydrofobizacja - Kompendium wiedzy

Powłoki hydrofobowe na szyby. Jak to działa?

Michał Kula
kwi 30 2021

Szyba samochodowa jest bardzo ważnym elementem samochodu. Dzięki niej kierowca zachowuje odpowiednią widoczność, a także podejmuje szybsze reakcje na zmiany otoczenia drogowego. Ponadto dobrze utrzymana szyba zachowuje wyższą odporność na działanie substancji szkodliwych dla szkła. W miarę eksploatacji samochodu szyby ulegają degradacji i piaskowaniu. Z tego powodu szyba ulega osłabieniu, co przekłada się na skrócenie jej żywotności.

Szyby samochodowe wbrew szerokiej opinii potrzebują równie zaawansowanej pielęgnacji, co reszta elementów pojazdu. Podlegają one polerowaniu, czy konserwacji. Właśnie konserwacja stanowi krok w stronę doskonale trwałych i przejrzystych szyb. Tzw. niewidzialne wycieraczki to dość często spotykane w sklepach produkty do pielęgnacji szyb.

Niewidzialna wycieraczka: jak to działa?

Niewidzialne wycieraczki, czy precyzyjniej powłoki hydrofobowe do aplikacji na powierzchnię szyb, stanowią doskonałe zabezpieczenie dla szyb samochodowych w dużym stopniu wyeksponowanych na działanie warunków atmosferycznych i osadów drogowych.

Działanie ochronne powłok do szyb opiera się na podbijaniu hydrofobowości powierzchni szyby. Dzięki temu na szybach nie osadzają się tak duże ilości zanieczyszczeń. Ponadto szyby w miarę wzrostu pędu powietrza będą samoczynnie zrzucać wodę ze swojej powierzchni, dzięki czemu kierowca nie będzie zmuszony używać wycieraczek, np. podczas jazdy autostradowej. Właśnie dzięki temu atutowi powłoki hydrofobowe do szyb zyskały miano niewidzialnych wycieraczek.

Powłoka hydrofobowa chroni też szybę przed szybkim piaskowaniem i uszkodzeniami wynikającymi z uderzeń drobinek pyłu.

Sekret trwałości i skuteczności powłok tkwi w ich wiązaniu z powierzchnią szkła. Dzięki efektowi wiązania powłoki, zostaje ona zespojona ze strukturą szyby wchodząc w reakcję z jej zewnętrzną powierzchnią. Powłoka hydrofobowa jest więc trwale związana z szybą, co minimalizuje jej wycieranie za pomocą wycieraczek mechanicznych.

Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że powłoka będzie ulegała degradacji przez chemię, pyły, czy kamień osadzający się na szybach. Wówczas należy uzupełnić jej zasób na szybie i odnowić właściwości hydrofobowe. Tym samym szyba jest stale chroniona przed uszkodzeniami. Dzięki zawartości odpowiednich składników wypełniających i konserwujących szyby, powłoki zapewniają maksimum przejrzystości i jednocześnie podnoszą hydrofobowość szkła, pozwalając na uzyskiwanie efektu zrzutu wody, co sprawia, że spływa ona po powierzchni szyb.

Można stosować ten efekt zarówno na szybie przedniej, jak i bocznych, czy lusterkach, które również wykazują podatność na osiadanie wody.

Efekt hydrofobowy i jego trwałość jest uzależniony od tego jaka powłoka została zastosowana na szybie, a także w jakich warunkach została ona zastosowana. Niewidzialne wycieraczki mogą osiągać trwałość nawet do roku, co sprawia, że są one trwałym i bezpiecznym środkiem poprawiającym właściwości szyb samochodowych. Czyste i przejrzyste szyby to podstawa bezpiecznego podróżowania, a także detal, który zdecydowanie poprawia właściwości wizualne samochodu.

kobieta siedząca w samochodzie

Powłoka hydrofobowa: aplikacja

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał Wasze wątpliwości odnośnie niewidzialnych wycieraczek. Są one doskonałym dodatkiem do pielęgnacji pojazdu, a także narzędziem, które ułatwia podróż.

Aplikacja większości powłok jest bardzo prosta i może przebiegać w domowym zaciszu. Nie potrzebujesz do tego celu specjalnego przeszkolenia. Wystarczy podążać za wskazówkami producenta i zachować odpowiednie środki ostrożności.

Jeśli jednak nie jesteście pewni swoich umiejętności, lub nie chcecie wybrać nietrwałej powłoki, skonsultujcie swoje działania z profesjonalistą, lub zdajcie się na usługi studia detailingu. Zapewni ono odpowiednią pielęgnację Waszego pojazdu i przeprowadzi wszystkie procesy we właściwy sposób, oferując nie tylko odpowiednią pielęgnację pojazdu, ale też gwarancję wysokiej jakości wykonania usługi. Inwestycja w niewidzialne wycieraczki to inwestycja w bezpieczeństwo swoje i pasażerów podróżujących w naszym samochodzie.

Udostępnij