Wskazówki i porady

Co robią paski w moim samochodzie?

Michał Kula
wrz 2 2020

Twój pojazd jest wykonany z wielu różnych części. W rzeczywistości pojedynczy pojazd może składać się z 30.000 lub więcej części! Przy tak dużej ilości części, trudno jest śledzić to, co robią wszystkie. Aby utrzymać wydajność Twojego pojazdu, Twoje pasy są czymś, co powinieneś znać.

Być może nie są one dobre w utrzymaniu spodni w górze, ale pasy w samochodzie odgrywają dużą rolę w wydajności pojazdu. Główne pasy w Twoim samochodzie to pas serpentynowy i pasek rozrządu.

Serpentyny są odpowiedzialne za pompy wspomagania kierownicy, wentylatory chłodzące, pompy wtryskowe, klimatyzację i wiele innych funkcji w zależności od pojazdu. Czasami pasy serpentynowe potrafią to wszystko!

Dzięki jednej długiej ścieżce wężowej, pas wężowy nawija się na kilka różnych elementów w Twoim pojeździe. Jest on wykonany z niezwykle wytrzymałej gumy z gładką stroną sterującą niektórymi częściami i żebrowaną stroną sterującą innymi. W przypadku pęknięcia tego pasa usłyszysz piszczący dźwięk, silnik może się przegrzać, a wspomaganie kierownicy przestanie działać.

Paski zębate łączą górny silnik z dolnym silnikiem. Często są one nazywane paskami rozrządu, ponieważ sterują one wałkiem rozrządu. Wałki rozrządu kontrolują otwieranie i zamykanie zaworów. Paski rozrządu są wyposażone w specjalnie rozmieszczone zęby, które kontrolują częstotliwość otwierania i zamykania zaworów.

Zły pasek rozrządu może spowodować, że zawory pozostaną otwarte i zostaną uderzone przez tłoki. Może to spowodować wiele uszkodzeń, więc chcesz się upewnić, że znasz oznaki złego paska rozrządu. Powszechne oznaki to między innymi niewypał silnika, wyciekający olej, problemy z uruchomieniem silnika i, jak na ironię, tykający hałas.

Pasy te są ważne dla eksploatacji pojazdu i dadzą Ci wiele wskazówek, że należy je wymienić. Jeśli chcesz, aby Twoje pasy działały płynnie, sprawdź je szybko pod kątem pęknięć i zużycia. Możesz również zapoznać się z instrukcją obsługi pasów, aby sprawdzić ich żywotność lub zabrać pojazd do lokalnego warsztatu samochodowego w celu dokonania przeglądu.

Udostępnij