Wskazówki i porady

Sześć złotych zasad postępowania w przypadku reklamacji związanej z ruchem pojazdów mechanicznych

Krzysztof Wróbel
maj 13 2021

Niestety, czasami zdarza się, że skarga pojawia się po zakupie pojazdu, naprawie, serwisie lub po zawarciu umowy gwarancyjnej,

samochod

Rzecznik Praw Obywatelskich ds. Rynku Motoryzacyjnego zajmuje się sektorem motoryzacyjnym i ma sześć złotych zasad dla konsumentów, które należy wziąć pod uwagę, gdy chce się szybko i skutecznie zakończyć reklamację związaną z motoryzacją.

1. Zawsze staraj się rozwiązać spór bezpośrednio z firmą w pierwszej kolejności
W przypadku, gdy coś poszło nie tak, ważne jest, aby spróbować rozwiązać problem bezpośrednio z firmą w pierwszej kolejności i dać jej możliwość naprawienia sytuacji. Zapewni to najlepsze perspektywy rozwiązania problemu przed zwróceniem się do organu ADR, takiego jak Rzecznik Praw Konsumenta.

2.Prowadzenieotwartego i ciągłego dialogu
Skuteczna komunikacja i prowadzenie otwartego dialogu z firmą, która jest przedmiotem reklamacji, ma kluczowe znaczenie. Ponieważ samochody są skomplikowanymi mechanicznymi maszynami, istotne jest, aby uświadomić sobie problem natychmiast po jego wystąpieniu. To często zapewnia najszybszą drogę do rozwiązania problemów i znalezienia najlepszej drogi naprzód.

3.Współpracujz firmą w celu znalezienia rozwiązania
Emocje mogą sięgać zenitu, a temperament może wzbierać w stresujących i frustrujących sytuacjach, zwłaszcza gdy dotyczą one przedmiotów o wysokiej wartości. Ważne jest jednak, aby zawsze starać się współpracować z firmą, tak aby znaleźć szybkie i polubowne rozwiązanie.

4. Rzecznik Praw Obywatelskich może pomóc, jeśli firma jest akredytowana
Jeśli osiągnięto stan impasu, firma musi udzielić Państwu ostatecznej odpowiedzi na piśmie w ciągu ośmiu tygodni od momentu złożenia pierwszej reklamacji oraz skierować Państwa do dostawcy usług ADR w celu podjęcia próby rozwiązania sporu. W związku z tym warsztat samochodowy, salon samochodowy, podmiot udzielający gwarancji lub producent pojazdu ma obowiązek skierować klienta do Rzecznika Praw Obywatelskich, jeśli jest akredytowany zgodnie z jednym lub kilkoma kodeksami postępowania w branży motoryzacyjnej zatwierdzonymi przez Chartered Trading Standards Institute (CTSI). Rzecznik Praw Obywatelskich zajmie się Państwa sprawą, aby sprawdzić, czy możliwe jest osiągnięcie ugody lub czy konieczne jest podjęcie formalnej decyzji w sprawie.

5.Należymieć pod ręką całą dokumentację uzupełniającą
W przypadku, gdy sprawa musi być prowadzona za pośrednictwem Rzecznika Praw Obywatelskich, ważne jest, aby dostarczyć wszystkie istotne informacje związane ze skargą, takie jak dokumentacja sprzedaży, faktury lub wszelka korespondencja e-mailowa, która została wymieniona z firmą. Można również zażądać dowodów technicznych w postaci niezależnych raportów. Warto poprosić firmę o zachowanie wszelkich wadliwych części, które zostały wymontowane z pojazdu, co oznacza, że w przypadku konieczności przeprowadzenia dalszych badań w celu potwierdzenia przyczyny problemu, części te mogą zostać sprawdzone przez stronę trzecią.

6.Postaw sprawęjasno i realistycznie, jeśli chodzi o preferowany rezultat
Zawsze staraj się jasno określić od samego początku, jakie byłoby Twoje idealne rozwiązanie, czy jest to zwrot pieniędzy, naprawa, czy też zniżka na części zamienne lub na zakup pojazdu. Da to firmie pojęcie o tym, czego oczekujesz jako wyniku, a jeśli nie uznają twojej skargi lub chcą załatwić sprawę z tobą, będzie to dla nich wskazówką przy składaniu oferty. Postaraj się również zapewnić, że każdy żądany środek zaradczy jest proporcjonalny, realistyczny i praktyczny.

"Niektórzy konsumenci nie zawsze wiedzą, od czego zacząć, gdy chcą rozwiązać spór, a wyruszenie w tę podróż po raz pierwszy może być zniechęcające" - powiedział Bill Fennell, Główny Rzecznik Praw Obywatelskich i Dyrektor Zarządzający The Motor Ombudsman.

"Dlatego też chcieliśmy zebrać niektóre z kluczowych kwestii dla kierowców, którzy składają skargę, oraz podkreślić skuteczne podejście, które można przyjąć w celu rozwiązania problemu, z którym się borykają.

"Punktem wyjścia jest jednak zawsze skontaktowanie się z zaangażowaną firmą i danie jej szansy na rozwiązanie problemu, ponieważ to ostatecznie daje największe szanse na sfinalizowanie sprawy przy minimalnym poziomie stresu".

Udostępnij