Wskazówki i porady

10 najważniejszych rzeczy do sprawdzenia przy zakupie używanego samochodu

Krzysztof Wróbel
wrz 1 2020

Zakup używanego samochodu może być wielkim przeżyciem lub kompletnym koszmarem, w zależności od tego, co wiesz po podpisaniu umowy lub przekazaniu ciężko zarobionej gotówki sprzedawcy. Podczas gdy większość sklepów z używanymi samochodami cieszy się dobrą reputacją, są jeszcze takie, które chętnie sprzedadzą Ci trochę mniej samochodów niż się targujesz. W rzeczywistości, niektórzy dealerzy i indywidualni sprzedawcy po prostu nie znają historii ani problemów z samochodem, gdy oferują go Tobie.

Sprawdź te dziesięć ważnych rzeczy, zanim zgodzisz się na zakup używanego samochodu.

1. Bagnet olejowy - Z bagnetu można wiele opowiedzieć o silniku i właścicielu samochodu. Wyciągnij go, wytrzyj i odłóż z powrotem, a następnie ostrożnie pociągnij ponownie. Zwróć uwagę na poziom oleju. Jeśli jest przepełniony, w oleju może znajdować się gaz, co jest złym znakiem. Niski, ale nie poniżej dolnej linii na bagnecie jest właściwie w porządku. Niższy niż to jest problem. Biała piana na bagnecie jest oznaką wody lub płynu chłodzącego w oleju. Uciekaj. Teraz tutaj jest dziesięć podstępnych. Jeśli olej jest czysty, czysty bursztyn to właśnie został zmieniony. Jeśli taka jest polityka dilera na każdym samochodzie, to jesteś w porządku. Jeśli twój samochód jest jedynym na części z krystalicznie czystym olejem, to coś było nie tak, gdy przyjechał i musieli odświeżyć olej. Jeśli natomiast, z drugiej strony, olej pachnie paskudnie i jest spalony, to prawdopodobnie był tam zbyt długo. Chcesz zobaczyć dobry poziom, olej, który jest używany, ale nie spalił się i nie ma w nim białej lub brązowawej piany.

2. Gładka farba - Przeciągnij palce wzdłuż zacięć drzwi, wokół przedniej szyby i otworu bagażnika. Gładka farba fabryczna jest gładka. Farba w sklepie z ciałem będzie trochę szorstka. Poszukaj linii farby, szczególnie na krawędziach paneli nadwozia lub farby na listwach. Roboty na fabrycznej farby wokół panelu nadwozia, zanim wykończenie będzie kontynuowane. Pracownia lakiernicza maluje z jednego kierunku, pozostawiając linię na krawędzi i nakładając overspray na listwę. Szukaj potłuczonego szkła w dywanach, zwłaszcza pod siedzeniami, gdzie zapomina się o odkurzaniu. Poszukaj też koloru i połysku ciała, który nie pasuje do tych samych lub przylegających do siebie paneli. To wszystko są oznaki, że twój samochód był we wraku. Ruszajcie się.

3. Raport o historii pojazdu - Raporty o historii pojazdu nie są doskonałe, ale są lepsze niż latanie w całkowitej ślepocie.Dlatego pamiętaj by sprawdzić VIN pojazdu przed kupnem.

4. Wypalone dziury po papierosach - Większość ludzi zdaje sobie sprawę, jak wygląda oparzenie papierosem w siedzisku lub na dywanie, ale jeśli widzisz małe okrągłe dziurki wielkości końcówki długopisu, to ktoś pali marihuanę wewnątrz samochodu. Chociaż nie jest to samo w sobie zabójca transakcji, samochód mógł być zaangażowany w coś nefarious lub spędził życie w wypożyczalni samochodów jest nadużywany. Oznaki palenia czegokolwiek w samochodzie to dobry powód, aby szukać gdzie indziej.

5. Schowek - Nie możesz sobie wyobrazić, ilu właścicieli samochodów i dealerów zostawia w schowku historyczną papierkową robotę. W schowku można znaleźć stare umowy najmu, dowody na wykonywanie dużych prac mechanicznych, dokumentację dotyczącą roszczeń ubezpieczeniowych, historię serwisową i wiele innych. Wszystko to może dać Ci wskazówki, gdzie znajdował się samochód i jak się nim zajmowano.

6. Opony - Jak bagnet olejowy, opony mają wiele do powiedzenia. Nierównomierne zużycie wskazuje na długie mile bez rotacji opon lub złą geometrię kół. Niskie ciśnienie lub obwisłe ścianki boczne są oznaką nieszczelności. Pęknięcia na ścianach bocznych oznaczają suchą zgniliznę, co oznacza, że opony prawdopodobnie siedzą na nich już od dłuższego czasu. Łyse opony mówią Ci, że poprzedni właściciel nie dbał o bezpieczeństwo lub konserwację, a jeśli jesteś często sprzedawcą, to mówi Ci, że oni też nie dbają o to zbytnio. Każdy diler powinien chcieć, abyś jeździł na bezpiecznych oponach.

7. Poduszki powietrzne - Poduszki powietrzne są transakcją jednorazową i muszą być wymienione w przypadku ich zastosowania. Większość poduszek powietrznych przedziera się przez plastikowe lub materiałowe elementy wykończeniowe, aby ratować życie. Należy szukać źle dopasowanych elementów wykończenia, osłon środka kierownicy, osłon na deski rozdzielcze i inne obszary poduszek powietrznych, takich jak boki foteli i nad drzwiami. Cokolwiek jest nie na miejscu, prawdopodobnie świadczy o tym, że samochód został roztrzaskany i poduszki powietrzne musiały zostać wymienione. Być może warto się zastanowić nad zakupem.

8. Zużycie tylnego siedzenia - Jeśli tylne siedzenie jest poplamione lub zużyte, to zazwyczaj były tam z tyłu dzieci. Teraz, nie ma nic złego w przypadku dzieci, w rzeczywistości, możesz rozważyć rezygnację z czystego tylnego siedzenia i kupić solidny dowód rodzinnego pojazdu. Osoby z dziećmi mają tendencję do ostrożnej jazdy, unikania wypadków i podejmowania środków ostrożności przed awariami. Oczywiście, pod poduszką fotelika można znaleźć błądzącą Cheerio lub dwie, ale łatwiej jest wyczyścić samochód niż go naprawić. Jedna uwaga: jeśli poczujesz zapach zepsutego mleka w samochodzie, to nigdy, przenigdy nie zniknie. Nigdy, przenigdy nie zniknie. Zostawcie samochód na parkingu.

9. Płynna praca silnika - silnik powinien uruchamiać, pracować i zatrzymywać się bez nieparzystych odgłosów i fanfaringu. Podobnie, skrzynia biegów powinna przełączać się płynnie i pozytywnie, a nie luzować, wahać się lub poślizgnąć. Bądź uczciwy wobec siebie. Jeśli czujesz, że samochód nie działa prawidłowo, to prawdopodobnie nie. Zaufaj swojemu instynktowi i znajdź lepszy wybór.

10. Światła - Istnieje wiele świateł mijania i komunikatów ostrzegawczych, które informują, że coś jest nie tak lub zostało zaniedbane przez poprzedniego właściciela samochodu. Możesz ulec pokusie, aby zaryzykować jazdę, która wydaje się przebiegać i jechać dobrze, ale ma kontrolkę silnika, światełko przeciwblokujące hamulec lub inne ostrzeżenia na desce rozdzielczej. Szanse są takie, że poprzedni właściciel oszacował, że naprawi to, co się potknęło o tę lampkę, wystraszył się z powodu kosztów i pozbył się samochodu. Nie stań się następnym przestraszonym właścicielem.

Nie możemy tego powiedzieć wystarczająco dużo. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i zaufaj swojemu wnętrzu. Jeśli samochód ma objawy wskazujące na problemy lub po prostu nie daje Ci pewności siebie, odejdź. Do wyboru są miliony używanych samochodów i wszędzie można je znaleźć w lokalnej giełdzie samochodów używanych, w gazecie, w Internecie i w stu innych miejscach. Nigdy nie bój się odchodzić od niewłaściwego samochodu, aby dotrzeć do właściwego.

Udostępnij