Wskazówki i porady

Jak polerować lampy samochodowe?

Krzysztof Wróbel
mar 3 2017

Odświeżenie reflektorów

Plastikowe reflektory samochodowe nie są wolne od wad, a jednym z największych problemów z nimi związanych jest to, że łatwo mogą one ulec zniszczeniu. Można je porysować, niemałym problemem stają się przy tym odpryski wydobywające się spod kół mijających nas samochodów.

To także rozwiązanie, które nie wykazuje się zbyt dużą odpornością, gdy mamy do czynienia ze szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych i nawet promienie słoneczne są w stanie przyczynić się do ich matowienia. Jeśli ulegną zniszczeniu, ich wygląd jest wyjątkowo nieatrakcyjny, a sam samochód sprawia wrażenie starszego i bardziej zaniedbanego.

Problemem okazuje się też ograniczenie widoczności, co daje o sobie znać zwłaszcza po zmroku. Oczywiście, problem można rozwiązać decydując się na zakup nowych reflektorów, nie da się jednak ukryć, że mamy do czynienia ze sporym wydatkiem. Co więcej, choć na rynku nie brakuje zamienników, w zdecydowanej większości przypadków nie spisują się one wcale aż tak dobrze, jak oryginalne lampy.

Czyszczenie i regeneracja reflektorów

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc odnowienie zniszczonych lamp zwłaszcza, że nie jest to wcale wyzwanie, któremu nie jesteśmy w stanie sprostać.

Polerowanie lamp samochodowych

Jeśli decydujemy się na taki krok, wcale nie jest nam potrzebny specjalistyczny sprzęt. Najlepiej zaopatrzyć się w papiery ścierne, które pozwolą na matowienie na mokro, taśmę malarską, która pozwoli nam na oklejenie karoserii znajdującej się wokół lampy i pastę polerską mocno ścierną, która czeka na nas nie tylko w sklepach z częściami samochodowymi, ale i w sklepach lakierniczych.

Niezbędne akcesoria i kosmetyki

Dobrze jest też wyposażyć się w dość miękkie szmatki przeznaczone do nakładania pasty i polerowania jej. Już po zgromadzeniu niezbędnych nam materiałów powinniśmy przystąpić do mycia reflektorów. Nie jest to czynność skomplikowana, choć warto zwrócić uwagę na drobiny smoły i kawałki kamieni, które się do nich przyklejają, a są w stanie spowodować dalsze zarysowania.

Karoseria wokół reflektorów powinno zostać pokryta taśmą, papier ścierny należy zaś namoczyć w wodzie, a następnie matować nim reflektor dbając o to, aby sam papier nieustannie był mokry. Kolejną czynnością jest powtórzenie tej czynności z wykorzystaniem papieru i większej ziarnistości, osuszenie reflektoru oraz nałożenie na niego pasty polerskiej.

Udostępnij