Wskazówki i porady

Leasing pojazdów - plusy i minusy

Natalia Ochocka
gru 15 2020

Leasing samochodu zamiast kupowania go ma swoje wady i zalety. Leasing trwa zazwyczaj od 2 do 4 lat, w zależności od umowy i firmy. Jakie są więc plusy i minusy leasingu samochodu?

Plusy

Finanse są jednym z najlepszych powodów do leasingu samochodu. Aby kupić nowy samochód, leasingobiorca nigdy nie musi otrzymać dużej sumy ryczałtowej. Zamiast tego mają do zapłacenia tylko miesięczną opłatę, a kiedy skończy się wynajem, muszą tylko wymienić samochód na nowszy, bez kłopotu ze sprzedażą ze stratą. Jest to ogromny atut przy wynajmie samochodu.

Kierowcy są zawsze objęci gwarancją, gdy wynajmują samochód. Mają samochód do końca okresu gwarancji, a następnie po prostu zmienić na inny pojazd z pełną gwarancją na niego. Oznacza to, że nigdy nie trzeba płacić za naprawy lub mieć żadnych problemów z awarią, za którą trzeba włożyć rękę do kieszeni.

Miesięczne koszty są również przewidywalne w przypadku dzierżawionego samochodu. Są one z reguły znacznie niższe niż w przypadku zakupu ratalnego lub płatności bankowych. Może to sprawić, że wynajem samochodu będzie o wiele lepszą opcją niż jego zakup, zwłaszcza jeśli będzie on prowadzony od jednego leasingu do drugiego. W przypadku Mercedesa lub Volvo może to dać ludziom szansę na posiadanie marki premium, na którą w przeciwnym razie nie byliby w stanie sobie pozwolić.

Minusy

Jedną z najbardziej oczywistych wad leasingu samochodu jest to, że jak wszystko, co wynajmujesz, nigdy nie będziesz faktycznie właścicielem samochodu. Jedynym sposobem na posiadanie samochodu jest jego zakup na koniec okresu leasingu; nie zawsze jest to dostępna opcja, ponieważ nie wszystkie transakcje leasingu samochodów na to pozwalają.

W ramach wielu umów leasingowych można zrobić tylko określoną ilość mil, jeśli przekroczy się tę sumę, być może trzeba będzie zapłacić dodatkową opłatę, która może być dość kosztowna. Leasing samochodów jest również bardziej kosztowny w dłuższej perspektywie, jeśli nie chcesz mieć nowego samochodu co kilka lat. Kierowcy, którzy lubią trzymać samochód przez dłuższy okres czasu, widzą leasing jako droższą opcję.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które trzeba będzie zrobić podczas leasingu samochodu, jest zwrócenie uwagi na warunki. Ustalenia takie jak dopuszczalny przebieg zostaną określone w warunkach.

Wniosek

Leasing ma zarówno swoje zalety, jak i wady; to, czy będzie on dla Państwa odpowiedni, zależy od Państwa wymagań wobec pojazdu. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi mieć nowy samochód co kilka lat bez kłopotu, to na pewno jest to sposób na to, aby się nim zająć. Dla tych, którzy nie lubią zmian i są szczęśliwi, że mogą zatrzymać swój samochód na kilka lat lub tych, które zegar na kilka mil leasing prawdopodobnie nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Udostępnij