Wskazówki i porady

7 Symptomy złych tarcz hamulcowych (i koszt wymiany)

Michał Kula
kwi 4 2022

Wirniki hamulcowe są bardzo ważnym elementem pojazdu. Klocki hamulcowe naciskają na wirnik hamulcowy, gdy użytkownik naciska pedał hamulca.

Powoduje to wydzielanie dużej ilości ciepła, dlatego tarcze hamulcowe muszą być najwyższej jakości.

Bez prawidłowo działających tarcz hamulcowych wypadek jest nieunikniony. Dlatego o hamulce trzeba skutecznie dbać. Na początek przyjrzyjmy się, jakich oznak należy szukać:

Najczęstszym objawem złych lub zużytych wirników hamulcowych są piszczące odgłosy podczas hamowania lub gorsza niż zwykle skuteczność hamulców. Jeśli samochód się trzęsie, a pedał hamulca pulsuje podczas hamowania, jest to również wyraźny znak, że wirniki hamulcowe są uszkodzone.

Rotory hamulcowe w samochodzie wykorzystują zjawisko tarcia do spowalniania samochodu. Tarcie może bardzo łatwo doprowadzić do zużycia każdego elementu, a hamulce nie są tu wyjątkiem.

W wyniku ich zużycia można odczuć i usłyszeć pewne objawy wskazujące na awarię hamulców tarczowych.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista 7 najczęstszych objawów uszkodzonego wirnika hamulcowego.

Spis treści pokaż Objawy uszkodzonej tarczy hamulcowej 1. Piszczący odgłos z hamulców 2. Dłuższe zatrzymywanie pojazdu 3. Drżenie kierownicy podczas hamowania 4. Pulsujący pedał hamulca 5. Głośne uderzenia podczas hamowania 6. Zarysowania na wirniku 7. Duża krawędź na zewnętrznej części tarczy hamulcowej Czy należy odnowić powłokę czy wymienić tarcze hamulcowe? Koszt ponownego pokrycia tarcz hamulcowych

Złe tarcze hamulcowe Objawy

1. Piszczący odgłos z hamulców

Zużycie się tarcz hamulcowych powoduje powstanie nierównej powierzchni i krawędzi po wewnętrznej i zewnętrznej stronie tarczy hamulcowej. Te krawędzie i powierzchnie mogą powodować powstawanie wysokich dźwięków podczas normalnej jazdy, ale najczęściej wtedy, gdy do hamulców zostanie przyłożona pewna siła.

Jeśli przy każdym naciśnięciu pedału hamulca słychać wysoki pisk, zdecydowanie nadszedł czas, aby sprawdzić, czy wirniki hamulcowe nie mają uszkodzeń lub krawędzi.

2. Dłuższy czas zatrzymania pojazdu

Zużyte tarcze hamulcowe mają tendencję do tworzenia wielu nierównych powierzchni, co powoduje, że klocki hamulcowe mają mniejszą "powierzchnię hamowania" na tarczy hamulcowej. Powoduje to znaczne zmniejszenie skuteczności hamowania.

Na powyższym zdjęciu widać, że na 30% wewnętrznej części powierzchni wirnika znajduje się rdza. Dzieje się tak, ponieważ klocek hamulcowy nie wykorzystuje tej powierzchni do hamowania samochodu. Prawdopodobnie spowoduje to również zmniejszenie skuteczności hamowania o 30%.

Wirnik na zdjęciu prawdopodobnie zostanie naprawiony po kilku ostrych hamowaniach, ale chyba rozumiesz, o co chodzi.

3. Trzęsąca się kierownica podczas hamowania

Jeśli przednie tarcze hamulcowe ulegają uszkodzeniu, często można to odczuć na kierownicy podczas hamowania. Może to być spowodowane rdzą na tarczach hamulcowych lub ich niewyważeniem z powodu przegrzania.

Jeśli czujesz, że kierownica trzęsie się podczas hamowania, zdecydowanie powinieneś sprawdzić przednie wirniki hamulcowe.

4. Pulsujący pedał hamulca

Zużyty wirnik hamulcowy można wyczuć nie tylko na kierownicy. Jeśli czujesz, że pedał hamulca pulsuje podczas jego naciskania - może to być spowodowane rdzą na wirnikach hamulcowych lub nierównościami powierzchni.

Pulsowanie pedału hamulca podczas hamowania może być spowodowane zarówno przednim, jak i tylnym wirnikiem hamulcowym, jednak jeśli problem dotyczy przednich tarcz hamulcowych, prawdopodobnie będzie odczuwalny także w kierownicy.

5. Głośne uderzenia podczas hamowania

Głośne uderzenia podczas hamowania mogą być odczuwalne także wtedy, gdy wirniki hamulcowe uległy poważnemu uszkodzeniu, tak jak na zdjęciu powyżej. Jeśli wirnik hamulcowy ma tego typu pęknięcia, należy go natychmiast wymienić, ponieważ może dojść do utraty działania hamulców, co może być przyczyną wypadków.

6. Zarysowania na tarczy

Jeśli sprawdzając tarczę hamulcową za obręczą zauważysz, że ma ona wiele zarysowań, być może nadszedł czas na wymianę tarcz hamulcowych.

Wszystkie tarcze hamulcowe ulegają niewielkim zarysowaniom dość szybko po wymianie, ale jeśli widać wiele głębokich zarysowań, prawdopodobnie nadszedł czas na wymianę tarcz hamulcowych.

Głębokie rysy są często spowodowane przez kamienie, które utknęły między klockiem hamulcowym a wirnikiem. Jeśli podczas hamowania słychać było nieprzyjemny hałas, być może był on spowodowany obecnością kamienia.

7. Duża krawędź na zewnętrznej części tarczy hamulcowej

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy tarcza hamulcowa wymaga wymiany, jest sprawdzenie małej krawędzi na zewnętrznej lub wewnętrznej części tarczy hamulcowej.

Sprawdzając tę krawędź, można stwierdzić, w jakim stopniu tarcza hamulcowa jest zużyta w porównaniu do stanu, gdy była nowa. Krawędzie te mogą powodować głośne dźwięki, dlatego zaleca się ich usunięcie, jeśli tarcza hamulcowa nie jest zbyt zużyta i wymaga wymiany.

Czy tarcze hamulcowe należy ponownie pokryć powłoką czy wymienić?

20 lat temu bardzo powszechne było odnawianie tarcz hamulcowych zamiast ich wymiany. Wynikało to z faktu, że tarcze hamulcowe były dość drogie w porównaniu z dzisiejszymi. Prawdopodobnie również dlatego, że robocizna była nieco tańsza.

Jednak niektórzy ludzie chcą odnowić swoje wirniki hamulcowe również teraz.

Jeśli mnie pytasz, to nigdy nie polecam nikomu odnawiania tarcz hamulcowych, ponieważ prawdopodobnie spowoduje to więcej problemów niż zaoszczędzonych pieniędzy.

Producenci samochodów określają minimalną grubość tarcz hamulcowych, po przekroczeniu której konieczna jest ich wymiana. Należy sprawdzić, czy grubość tarczy hamulcowej jest zbliżona do tego minimalnego wymogu.

Jeśli masz wypaczone tarcze hamulcowe, a mają one jeszcze sporo grubości, być może warto spróbować je wyremontować. Pamiętaj jednak, że wygięta tarcza/piasta może być przyczyną braku wyważenia i w końcu i tak będziesz musiał je wymienić, co spowoduje podwójne koszty. Dowiedz się więcej tutaj: Wyrównywanie powierzchni tarcz hamulcowych a ich wymiana.

ZWIĄZANE: Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

Koszt odnowienia powierzchni tarcz hamulcowych

Średni koszt ponownej powierzchni tarczy hamulcowej wynosi od 10 do 30 USD za tarczę. Niektóre warsztaty oferują bezpłatne wznowienie powierzchni dla osób, które zlecają wymianę klocków hamulcowych, choć klocki hamulcowe nie są w złym stanie.

Jeśli musisz za to zapłacić, zalecam wymianę wirników hamulcowych.

Aby uzyskać dokładniejsze informacje na temat kosztów wymiany wirników hamulcowych, zapoznaj się z naszym przewodnikiem: Koszt wymiany wirników hamulcowych

Koszt wymiany przedniego wirnika hamulcowego jest często nieco wyższy niż koszt wymiany na tylnej osi. Dzieje się tak dlatego, że koszt wymiany przedniego wirnika hamulcowego jest przeważnie znacznie wyższy niż koszt wymiany tylnego.

Jednak w przypadku wymiany wirników hamulca tylnego, w niektórych modelach samochodów może być konieczna jednoczesna wymiana części hamulca postojowego. Może to spowodować niewielki wzrost ceny wymiany tylnych wirników hamulcowych.

Udostępnij